Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » ŻUKÓW, Parafia Miłosierdzia Bożego

ŻUKÓW, Parafia Miłosierdzia Bożego

Żuków 13a, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Niedziele i święta: 9:00, 11:00, 18:00

Dni powszednie: 6:30 (w Adwencie), 7:00 (w okresie kolędy), 18:00 (poza Adwentem i okresem kolędy)

Proboszcz: ks. Zbigniew Śpiewak, od 1.08.2023

Parafię erygował bp Kazimierz Romaniuk 20 listopada 1994 roku z parafii św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim. Proboszcz parafii macierzystej, ks. inf. Jan Byrski, widząc potrzebę duszpasterską, na początku 1991 roku postanowił zorganizować tu ośrodek duszpasterski. Po roku zabiegów urzędy w Siedlcach i Mińsku Mazowieckim wydały 8 maja 1992 roku wskazanie lokalizacyjne.

23 sierpnia 1992 roku ks. Byrski odprawił pierwszą Mszę świętą polową i poświęcił plac. Już następnego dnia rozpoczęła się budowa prowizorycznej kaplicy według planów inż. Zbigniewa Grzesiaka; poświęcił ją bp Stanisław Kędziora 11 października 1992 roku. Dokładnie rok później powstała tu prawie-parafia, której od Wielkiego Postu 1993 roku (oficjalnie od 22 czerwca) przewodził ks. Krzysztof Pietrzak.

Wspólnota parafialna z zaangażowaniem przystąpiła do budowy kościoła, również według planów inż. Zbigniewa Grzesiaka. Wkład mieszkańców był tak duży, że świątynia w stanie surowym powstała w ciągu dwóch lat. Wokół świątyni ułożono kamienny chodnik i posadzono iglaki. Na pamiątkę pontyfikatu papieża Jana Pawła II parafianie ufundowali tablicę na kamieniu przed wejściem do kościoła. W niedalekiej odległości od kościoła zlokalizowano cmentarz parafialny. 25 maja 1998 roku bp Kazimierz Romaniuk poświęcił i wmurował kamień węgielny, pochodzący z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej.

W 2002 roku parafię objął ks. Witold Kość, który do 2004 roku ogrodził część terenu nabytego przez ks. Krzysztofa Pietrzaka z przeznaczeniem na cmentarz parafialny i wstawił do kościoła ławki. Przed kościołem firma pana Z. Wociala ułożyła kostkę.

Obecnie trwają dalsze prace, by świątynię przygotować do konsekracji.

Brzóze, Cyganka, Żuków

O. Jackiewicz Korneliusz OCist