Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » ZĄBKI, Parafia Świętej Trójcy

ZĄBKI, Parafia Świętej Trójcy

ul. Józefa Piłsudskiego 46, 05-091 Ząbki

Niedziele i święta: 07:00, 08:30, 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Korbik Dariusz Edward, od 10.08.2016
Wikariusze:
Ks. Kunowski Arkadiusz, od 14.11.2021

Parafię erygował kard. Aleksander Kakowski 1 stycznia 1919 roku, wydzielając ją z parafii praskiej.

Od XVI wieku była tu duża wieś królewska (ok. 80 mieszkańców), należąca do folwarku Bródno, zwana Wola Zambkowa (nazwa pochodzi od nazwiska drugiego wójta, Zygmunta Zambka; człon „Wola” oznaczał, że pierwszymi mieszkańcami byli osadnicy zwolnieni z wszelkich świadczeń). W 1580 roku zmieniono nazwę wsi z Woli Zambkowej na Ząbki i nałożono na mieszkańców podatki.

Z racji bliskości stolicy Ząbki były często terenem walk, m.in. w czasie potopu szwedzkiego, insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego (oddział Leona Drewnickiego, uczestnika kampanii napoleońskiej, założyciela folwarku Drewnica). W 1827 roku wioskę nabyła rodzina Platerów, liczyła ona wówczas 204 mieszkańców w 36 domach; w 1880 roku było ich już 600. Po uruchomieniu 16 grudnia 1862 roku Kolei Warszawsko-Petersburskiej nastąpił wielki napływ ludności. Do 1880 roku właścicielem Ząbek był hrabia Stanisław Plater-Zyber, potem odkupił je hrabia Wiktor Kazimierz Ronikier. Pierwsze osiedle typu miejskiego (z elektrycznością i kanalizacją) założył w 1912 roku hrabia Adam Ronikier, właściciel cegielni produkującej rocznie 15 mln cegieł, a także wyroby ceramiczne.

Z powodu dużej odległości od kościoła parafialnego (św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie-Pradze) mieszkańcy Ząbek myśleli o wybudowaniu własnej świątyni. Na krótko przed I wojną światową hrabia Adam Ronikier rozpoczął starania o wzniesienie murowanego kościoła. Z ofiarną pomocą pośpieszyli mu – przez pośrednictwo ks. Alojzego Volknera, proboszcza parafii praskiej – Michał i Maria Radziwiłłowie. Prace przerwała wojna, wznowiono je dopiero wiosną 1916 roku. Przez sześć miesięcy powstał tymczasowy drewniany kościół z dzwonnicą, mieszczący do 1000 osób. Poświęcił go kard. Aleksander Kakowski 8 października 1916 roku. Do 1919 roku na Mszę niedzielną dojeżdżał z Pragi ks. Volkner.

W czasie bitwy warszawskiej 1920 roku mieścił się tu szpital polowy; groby poległych są najstarszymi na miejscowym cmentarzu. Wczesną wiosną 1936 roku, dzięki staraniom ks. Jana Sitnika, rozpoczęła się budowa kościoła według planów inż. arch. Jana Kamińskiego, zatwierdzonych 5 marca 1937 roku przez Warszawski Urząd Wojewódzki. Już 30 maja 1936 roku abp Stanisław Gall poświęcił i wmurował kamień węgielny. 18 lipca 1937 roku ks. prał. Stanisław Mystkowski poświęcił mury świątyni. W 1944 roku poważnemu uszkodzeniu uległy dach i sklepienie świątyni, naprawiono je w następnym roku.

Parafia szczyci się tym, że od czerwca 1972 do października 1975 roku pracował tutaj, tuż po święceniach, bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Kościół jeszcze nie był konsekrowany.

10500

Ząbki: Bartosza, Sióstr Biendarzewskich, Błękitna, Bociania, Władysława Broniewskiego, Brukowa, Brzozowa, Bukowa, Ceglana, Chabrowa, Fryderyka Chopina, Czołgistów, Dębowa, Dolna, Arkadego Fiedlera, Heleny Flisowskiej, Gdyńska, Harcerska, Jana Pawła II, Jesienna, Jeziorna, Jodłowa, Kamienna, Klamrowa, Klonowa, Hugona Kołłątaja, Wojciecha Kossaka, Kręta, Krótka, Krzywa, Kwiatowa (do Szwoleżerów), Mariana Langiewicza, Legionów, Lipowa, Lotnicza, Łabędzia, Łagodna, Łąkowa (od Nowej), Łodygowa, 3-go Maja, Mała, Jana Matejki, Adama Mickiewicza (od Nowej), Mokra, Gustawa Morcinka, Obrońców, Ogrodowa, Okrężna, Stefana Okrzei, Piotra Olszewskiego, Orla, Piastowska, Józefa Piłsudskiego (nieparzyste, parzyste od Andersena), Polna, Józefa Poniatowskiego, Mikołaja Reja, Rembertowska, Juliusza Rómmla, Rybna, Saperów, Sasanki, Sezamkowa, Władysława Sikorskiego, Ks. Ignacego Skorupki, Skowronka, Skrajna, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Słowiańska, Słowicza, Sokola, Sosnowa, Spacerowa, Stacja PKP, Stanisława Staszica, Franciszka Stefczyka (do Gajowej), Szczęśliwa, Szkolna, Szwoleżerów (nieparzyste do Tulipanowej, parzyste do Reymonta), Targowa, Tęczowa, Topolowa, Torfowa (od Nowej), Romualda Traugutta, Ułańska, Warszawska, Wąska, Westerplatte, Wiosenna, Wiśniowa, 17 Września, Wrzosowa, Wspólna, Wyzwolenia, Zaciszna, Zielona, Zimna, Ks. Sylwestra Zycha, Żabia, Żurawia

Domy zakonne:

Zgromadzenie Miłosierdzia Bożego, Ząbki, ul. Ks. Zycha 9, tel. 502 701 993

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Ząbki, ul. Warszawska 39, tel. 22 781 66 94

S. Walczyńska Helena CSA,
Ks. Jaworski Mirosław