Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WOŁOMIN, Parafia św. Józefa Robotnika

WOŁOMIN, Parafia św. Józefa Robotnika

Niedziele i święta: 07:00, 08:30, 10:00 (dla młodzieży), 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00, 16:00 (dla niepełnosprawnych w 3 niedzielę miesiąca), 18:00

Dni powszednie: 07:00 (w wakacje o 7:30), 07:30 (poza wakacjami o 7:00), 16:30 (w I piątek miesiąca z udziałem dzieci), 18:00

Proboszcz: Ks. Chrzęszczyk Marcin FDP, od 01.08.2023
Wikariusze:
Ks. Antoniak Mateusz FDP, od 01.08.2023
Ks. Miś Michał FDP, od 01.08.2017
Rezydenci:
Ks. Spalony Eugeniusz FDP, od 01.12.2001
Ks. Szczygielski Stefan FDP, od 24.08.2016
Pomagający duszpastersko:
Ks. Czupryński Dariusz FDP, od 15.08.2002, dyrektor Hospicjum Opatrzności Bożej
Ks. Siadul Ryszard FDP, od 15.08.2020, kapelan Hospicjum Opatrzności Bożej
Ks. Malinowski Mieczysław FDP, od 15.08.2022, kapelan Schroniska w Czarnej
Br. Zbigniew Smętek FDP, od 15.08.2022, kierownik Schroniska w Czarnej

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 15 października 1978 roku z parafii MB Częstochowskiej w Wołominie i Świętej Trójcy w Kobyłce. Pierwsze starania o parafię we wsi, potem osiedlu, Sławek były jeszcze w 1956 roku, a miejsce było zarezerwowane w planach rozbudowy Wołomina z 1939 r. Na tym terenie istniał od lat 20. sierociniec Sióstr Albertynek, częściowo upaństwowiony w 1952 r. Kilka lat później, dzięki staraniom Ks. Mieczysława Grabowskiego, proboszcza parafii MB Częstochowskiej w Wołominie, udało się odzyskać część budynku i powiększyć drewnianą kaplicę. Kapelanem Sióstr był Ks. Józef Januszko. Gromadził okoliczną ludność się na dwóch niedzielnych Mszach Św. Podobnie czynili jego następcy, działający już przy filii parafii Wołomin: Ks. Czesław Przetacznik i Ks. Jan Raczkowski.

13 lutego 1972 roku duszpasterstwo w kaplicy powierzono Zgromadzeniu Księży Orionistów, pierwszym duszpasterzem był Ks. Mieczysław Jańczak FDP. W kwietniu 1973 r. przeprowadzono remont kaplicy, poświęcił ją Kard. Stefan Wyszyński 24 czerwca 1974 roku. Do pracy w duszpasterstwie dołączyły 23 października 1974 roku Siostry Pasterki. 3 maja 1977 roku formalnie powierzono placówkę Zgromadzeniu Księży Orionistów. W tym samym roku, po latach starań, parafia otrzymała pozwolenie na budowę kościoła. 21 września 1978 roku Kard. Stefan Wyszyński przeniósł Najświętszy Sakrament ze starej kaplicy do nowej i odprawił w niej pierwszą Mszę Św. (kaplica służy dziś parafii jako sala widowiskowa). W święto Patrona, 1 maja 1980 roku, Bp Bronisław Dąbrowski wmurował kamień węgielny pochodzący z grobu Św. Piotra, pobłogosławiony przez Jana Pawła II podczas audiencji 12 grudnia 1979 roku.

Do 1986 r. trwała budowa świątyni zaprojektowanej przez arch. Ryszarda Tomickiego, ogromną pomoc w budowie okazało Zgromadzenie Księży Orionistów i Ks. Cirillo Longo z Włoch. Od 30 listopada 1986 roku Msze Św. niedzielne odprawiają się w nowym kościele. Kard. Józef Glemp uroczyście konsekrował kościół 23 października 1991 roku. Szczególnym dniem był 15 października 1995 roku, kiedy Kard. Kazimierz Świątek poświęcił figurę Matki Bożej na zewnątrz kościoła i oddał całą parafię w Jej matczyną opiekę. Dwa miesiące potem, 19 grudnia, uroczyście przeniesiono figurę MB Fatimskiej z kaplicy Hospicjum do kościoła i zainaugurowano nabożeństwa fatimskie każdego 13 dnia miesiąca. Parafia od 1998 r. jest diecezjalnym centrum Legionu Maryi i miejscem spotkań ludzi pracy.

10300

Wołomin: Akacjowa, Aleja Armii Krajowej, Annopol, Armii Krajowej, Bajeczna, Batorego, Białostocka, Błońska, Bohaterów Westerplatte, Bohatyrowicza, Bratnia, Chełmska, Chodkiewicza, Dąbrowskiej, Diamentowa, Dzielna, Gagarina, Gdyńska, Geodetów, Głowackiego, Gościniec, Jasna, Jaśminowa, Jesienna, Jesionowa, Karpacka, Kilińskiego, Kleeberga, Kobyłkowska, Kochanowskiego, Kolejowa, Kolorowa, Konopnickiej, Kopernika, Kosmonautów, Krakowska, Kraszewska, Krótka, Laskowa, Lazurowa, Leśna, Letnia, Lipowa, Lubelska, Ludowa, Lwowska, Łąkowa, Łukasiewicza, Mała, Mazowiecka, Mazurska, Mroźna, Narcyzowa, Nowa Wieś, Nowosławkowska, Okopowa, Okulickiego, Orzechowa, Orzeszkowej, Parkowa, Piłsudskiego, Piwna, Plater, Polska, Pomorska, Popularna, Powstańców Warszawy, Poznańska, Przejazdowa, Przeskok, Radzymińska, Republikańska, Różana, Rzeszowska, Sasina, Skłodowskiej, Sławkowska, Sudecka, Suwalska, Szkolna, Szpitalna, Śląska, Średnia, Tęczowa, Torfowa, Tulipanowa, Ujazdowa, Waryńskiego, Widna, Widok, Willowa, Wiosenna, Wołyńska, Zgoda, Zimowa, Złota, Żeromskiego, Żółkiewskiego, Żwirki i Wigury, Żytnia

Domy zakonne: Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (Orioniści), Wołomin, ul. Piłsudskiego 44 (parafia, hospicjum)

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistki), Wołomin, ul. Piłsudskiego 44 (hospicjum), tel. 22 776 18 99