Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Zerzeń), Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

WARSZAWA (Zerzeń), Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziele i święta: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00

Dni powszednie: 7:30, 7:45 (poza wakacjami), 18:00

Proboszcz: Ks. Waligóra Krzysztof Grzegorz, od 01.09.2005
Wikariusze:
Ks. Stankiewicz Przemysław, od 26.08.2022
Ks. Paweł Bednarek FDP, od 4.11.2023

Parafię erygował w 1406 r. biskup poznański Wojciech Jarzębiec z części parafii Św. Anny w Warszawie-Wilanowie. Parafia w Zerzniu należy do jednych z najstarszych w obrębie dzisiejszej Warszawy. W roku 1403 ówcześni właściciele tych terenów (rodzina Zerzyńskich herbu Kościesza) wybudowali drewniany kościół. Parafia Zerzeń znajdowała się na terenie archidiakonatu czerskiego, potem warszawskiego, będącego wielką enklawą należącą do Diecezji Poznańskiej. W miarę rozwoju tych terenów oddzielano poszczególne wioski od parafii Zerzeń (w 1445 r. oddzielono m.in. Długą Kościelną, Długą Szlachecką, Siedliska, Żurawia. W 1580 r. do parafii należało 12 wsi: Zerzeń, Borków, Grabie, Miłoszyn, Janówko, Wiązowna, Zastów, Boryszew, Góraska, Płachta, Dziechciniec, Wólka Zerzeńska). W roku 1603 r. biskup poznański Wawrzyniec Goślicki wizytował parafię. Obok drewnianego kościoła stała plebania, budynek szkółki parafialnej, przytułek dla chorych i starców oraz karczma. Podczas najazdu Szwedów (1656 r.) zniszczona została drewniana świątynia i wszystkie budowle. W 1739 r. z nieznanych przyczyn drewniany kościół uległ spaleniu. Przystąpiono natychmiast do budowy nowego, o bardzo prostej konstrukcji. W roku 1798 Stolica Apostolska erygowała Diecezję Warszawską. Z pierwszej wizytacji biskupa warszawskiego (1801 r.) wynika, że do parafii należały osady: Zastów, Zbytki, Las, Zerzeń, Borków, Zagóźdź, Miedzeszyn, Błota, Falenica, Nowa Wieś. W roku 1880 z inicjatywy proboszcza Zerznia, Ks. Aleksandra Kubina rozpoczęto starania o budowę murowanej świątyni. Projektantem był architekt inż. Konstanty Wojciechowski. 10 czerwca 1888 r. sufragan warszawski Bp Kazimierz Ruszkiewicz dokonał konsekracji nowej świątyni. W roku 1884 tereny parafii nawiedziła wielka powódź. W obawie przed kolejną Ks. Aleksander Kubin przeniósł cmentarz grzebalny z terenu kościelnego „na wydmy” (przy ul. Cylichowskiej). 13 września 1944 roku zbombardowano kościół parafialny, zniszczenia sięgnęły 80% całej substancji. Dzisiejsza bryła kościoła w stylu neogotyckim jest rekonstrukcją projektu z XIX wieku. Od roku 1945 rozpoczęto odbudowę kościoła (powstał komitet odbudowy kościoła powołany przez ówczesnego proboszcza Ks. Juliana Budziszewskiego, a kontynuacji podjął się następny proboszcz, Ks. Józef Zagziłł z parafianami). Odbudowa do stanu surowego trwała do roku 1950, wieżę kościoła odbudowano w 1976 r. W 1977 r. odbudowany kościół wpisano do rejestru zabytków. W roku 2006 parafia obchodziła jubileusz 600-lecia erygowania. Po 2005 r. wykonano gruntowny remont zabytkowej świątyni (izolacja pozioma i pionowa murów fundamentowych kościoła, nowe ogrzewanie, iluminacja zewnętrzna; malowanie wnętrza, obłożenie naturalnym kamieniem przyziemia murów kościoła, gruntowny remont organów).

8000

Wawer: Aleja Nadziei, Anemonów, Berberysowa, Borków, Borowiecka (nieparzyste do Kanału Zagóździańskiego), Bronowska, Brzoskwiniowa, Chodzieska, Cyklamenów, Cylichowska (do Kanału Zagóździańskiego), Epokowa, Gawronia, Heliotropów, Jeziorowa, Juhasów, Kaszmirowa, Kombajnistów, Kuligowska, Kwiatów Polskich, Lebiodowa, Ligustrowa, Lipcowa, Malowana, Masłowiecka, Mirtowa (1D), Morawska, Motylkowa, Mrówcza (od Króla Kazimierza do Kartonowej), Panoramy, Peonii, Pod Brzozami, Pokrzywowa, Południowa, Promykowa, Przygodna, Przyjacielska, Ruty, Scalona, Skalnicowa, Sporyszowa, Szafranów, Tadżycka (7/9), Trakt Lubelski (od Borowieckiej do Kanału Nowe Ujście), Wał Miedzeszyński (od Cyklamenów do Kanału Nowe Ujście), Wawrzynowa, Wiązana, Widłaków, Wiekowa, Wodniaków, Wacława Wojtyszki, Zabłudowska, Zerzeńska, Zwoleńska (do Kanału Zagóździańskiego)

Ks. Gąsiorowski Jan
O. Figura Piotr OC