Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Bródno), Parafia św. Włodzimierza

WARSZAWA (Bródno), Parafia św. Włodzimierza

Ludwika Kondratowicza 2, 03-242 Warszawa

Niedziele i święta: 7:00, 8:45, 10:00, 11:15 (z udziałem dzieci), 12:30, 16:00 (dla klas II i III w trzecią i czwartą niedzielę miesiąca), 18:00

Dni powszednie: 7:00, 7:30, 18:00

Proboszcz: Ks. Twarowski Marek, od 20.03.2021
Wikariusze:
Ks. Idzik Grzegorz, od 27.08.2020
Ks. Lendlewicz Patryk, od 26.08.2022
Ks. Wdowiak Kamil, od 01.07.2022
Mieszkający na terenie: Ks. Zawistowski Arkadiusz, od 01.07.2005

Parafię erygował Kard. Józef Glemp 15 czerwca 1990 roku z części parafii MB Różańcowej w Warszawie-Bródnie i Św. Marii Magdaleny w Warszawie-Ugorach. Starania o utworzenie parafii rozpoczęły się w 1982 r. W roku 1988, na prośbę Ks. prał. Mieczysława Mosaka, władza metropolitalna delegowała Ks. Henryka Zarasia do organizowania nowego ośrodka. Bp Marian Duś poświęcił plac pod budowę 14 maja 1989 roku. Dwa dni później erygowano ośrodek duszpasterski. Od tego dnia rozpoczęło się odprawianie Mszy Św. przy ołtarzu polowym, pierwsza Msza Św. pod dachem prowizorycznej kaplicy miała miejsce 12 listopada 1989 roku. Parafia otrzymała wezwanie Św. Włodzimierza na pamiątkę pierwszego pobytu Kard. Józefa Glempa w ZSRR. Od początku rozpoczęły się starania o pozwolenie na budowę kościoła, pozytywna decyzja Wydziału Architektury Dzielnicy Praga-Północ nadeszła 3 września 1992 roku, po czym niezwłoczne rozpoczęły się roboty budowlane. Kamień węgielny pod kościół, według projektu arch. Jerzego Stanisławskiego i jego syna Grzegorza, wmurował Bp Stanisław Kędziora 19 września 1999 roku. Pierwsze misje parafialne poprowadzili Ojcowie Kapucyni w dniach 28 maja – 4 czerwca 2000 roku. Na zakończenie misji Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił 12-metrowy krzyż misyjny, kilka dni później umieszczono go na wieży kościoła. 5 maja 2002 roku Bp Romaniuk odprawił pierwszą Mszę Św. w nowej świątyni i poświęcił ją. W dniu 30 maja 2010 roku Abp Henryk Hoser SAC dokonał konsekracji kościoła oraz poświęcenia organów i dzwonów na wieży kościoła. Dzwony po raz pierwszy zabrzmiały na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 24 kwietnia 2011 roku.

22850

Białołęka: Annopol, Bałtycka, Białołęcka (do Kanału Bródnowskiego), Daniszewska, Danusi, Dobka z Oleśnicy (do Kanału Bródnowskiego), Michaela Faradaya, Inowłodzka, Księcia Jaremy, Juranda ze Spychowa (do Kanału Bródnowskiego), św. Marii Magdaleny, Marywilska (do Kanału Żerańskiego), Mikołaja z Długolasu, Odlewnicza, Pisankowa, Proletariatczyków, Przydrożna, Przyjazna, Przykoszarowa, Stębarska, Sygnetowa, Szlachecka, Warzelnicza (do Kanału Bródnowskiego), Wenecka, Wielkiego Dębu (do Zbyszka z Bogdańca), Wiśniowy Sad, Pawła Włodkowica, Zasieki, Zbożowa (do Kanału Bródnowskiego), Targówek: Annopol, Artyleryjska (do Łabiszyńskiej), Bazyliańska (nieparzyste od początku, parzyste od Ogińskiego), Białołęcka, Bolesławicka (od Poborzańskiej), Goworowska (od Poborzańskiej), św. Hieronima, Jarosławska (od Bazyliańskiej), Ludwika Kondratowicza (do Chodeckiej), Krakusa (od Ogińskiego), Łabiszyńska, Łojewska (do 12), Marywilska, Niemeńska, Pisankowa, Poborzańska (od Rembielińskiej), Rembielińska (nieparzyste od Poborzańskiej, parzyste od Wyszogrodzkiej), Rohatyńska, Skrajna, Słubicka, stacja metra Bródno, Suwalska (nieparzyste do Rahotyńskiej, parzyste do Chodeckiej), Toruńska (od torów/Wysockiego do Łabiszyńskiej), Turmoncka (do 12), Wenecka, Wybrańska, Wyszogrodzka (nieparzyste do parku), Zagraniczna (od Goworowskiej)