Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Sadul), Parafia Św. Benedykta

WARSZAWA (Sadul), Parafia Św. Benedykta

Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:30 (poza wakacjami), 11:00 (w wakacje), 12:00 (poza wakacjami), 19:00

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Lech Mariusz, od 14.08.2022
Wikariusz: Ks. Kontraktowicz Marcin, od 27.08.2020

Parafię erygował Bp Kazimierz Romaniuk 11 lipca 2002 roku z części parafii MB Królowej Polski w Warszawie-Aninie. Od 5 października 1997 roku, dzięki inicjatywie i gościnności Samorządu Mieszkańców Wawra, w niedziele sprawowano Mszę Św. w siedzibie Rady osiedla przy ul. Solidnej 1. W niedzielę, 9 listopada 1997 roku (rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej), Bp Kazimierz Romaniuk odprawił Mszę Św. w siedzibie Rady Osiedla w intencji wspólnoty Wawra i Sadula oraz o błogosławieństwo Boże dla dzieła tworzenia nowej parafii i budowy świątyni. Niespełna rok później, 23 października 1998 roku, Biskup Ordynariusz odprawił Mszę Św. i poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. W nocy z 2 na 3 lutego 1999 roku nieznani sprawcy ścięli siekierami nowo poświęcony krzyż. 12 marca odprawiono uroczystą Drogę Krzyżową ulicami Wawra i Sadula jako akt zadośćuczynienia Bogu za znieważenie Krzyża oraz w intencji budowy kościoła. Droga rozpoczęła się na placu budowy przy krzyżu (ustawionym na nowo w specjalnej obejmie). Od tej pory w piątek przed Niedzielą Palmową każdego roku ulicami osiedla przechodzi Droga Krzyżowa. Wieczorem 10 lipca z okazji święta patrona parafii Św. Benedykta Ks. prał. Wiesław Kalisiak odprawił na placu budowy uroczystą Mszę Św. To dzięki jego zaangażowaniu, przy wysiłku mieszkańców Anina, Wawra i Sadula powstała nowa parafia i kościół. Projekt świątyni przygotowali architekci: Roman Dziedziejko, Mariusz Jasiński, Mikołaj Kadłubowski, Michał Leszczyński i Krzysztof Mycielski. 15 września 1999 roku ruszyła budowa nowego kościoła. 25 kwietnia 2001 roku, w czasie uroczystej Mszy Św. odprawionej we wnętrzu wznoszonych murów, Bp Kazimierz Romaniuk wmurował kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Diecezji W-P w dniu 13 czerwca 1999 roku.

5500

Wawer: Antenowa, Błękitna, Leonarda Buczkowskiego, Chorzowska, Ciesielska, Czytelnicza, Dzielnicowa (od kanału), Floksów, Floriana, Gajowa, Gardenii, Gospodarcza, 27 Grudnia, Hajnowska, Jabłeczna, Edmunda Jankowskiego, Klimontowska (od kanału), Koryncka, Stanisława Krupki, Kwidzyńska, Lucerny (od kanału Nowe Ujście), Łyszkowicka, Floriana Marciniaka, Mielecka, Mirtowa (oprócz 1D), Mrówcza (od lasku za Piechurów), Murarska, Mydlarska, Nagietkowa, Osadnicza, Paczkowska, Palmowa, Patriotów (od lasku za Piechurów), Piechurów, Pielęgniarek, Plażowa, Pomiechowska, Rabatowa, Rdestowa, Maksymiliana Roli, Rubinowa, Sadulska, Sikorska, Snopowa, Solidna, Spółdzielcza, Stylowa, Sumaków, Szalejowa, Szparagowa, Trakt Lubelski (parzyste od kanału Nowa Ulga), Urocza, Wapienna, Bronisława Wesołowskiego, Węglarska, Wichrowa, Widoczna, Wierchów, Władysława IV, Wodzisławska, Leona Wyczółkowskiego, Wylotowa, Zakładowa