Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Gocław), Parafia św. Apostołów Jana i Pawła

WARSZAWA (Gocław), Parafia św. Apostołów Jana i Pawła

Kapelanów Armii Krajowej 2, 04-046 Warszawa

Niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:00, 11:30, 13:00, 18:30

Dni powszednie: 7:00, 7:30, 18:30

Proboszcz: Ks. Nagraba Artur, od 20.08.2021
Wikariusze:
Ks. Sędek Jakub, od 26.08.2022
Ks. Więsik Artur, od 27.08.2020
Rezydenci:
Ks. Banak Jerzy, od 06.07.2013
Ks. Uczciwek Zygmunt Szczepan, od 20.08.2021

Parafię erygował Kard. Józef Glemp Prymas Polski 1 lipca 1985 roku z części parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie – Saskiej Kępie oraz parafii Wniebowzięcia NMP w Warszawie-Zerzniu. Powstała jako votum w podziękowaniu za ocalenie życia Św. Janowi Pawłowi II w zamachu z 13 maja 1981 roku. 20 listopada 1981 roku, Kard. Stefan Wyszyński skierował Ks. Zygmunta Uczciwka, ówczesnego diecezjalnego duszpasterza rodzin, do organizowania nowego ośrodka duszpasterskiego na miejscu ochotniczych przepraw przez Wisłę żołnierzy Armii Krajowej. Drewnianą kaplicę przeniesiono z parafii Św. Zygmunta w Warszawie – Bielanach.

22 sierpnia 1982 roku Ks. Uczciwek sprawował pierwszą Mszę Świętą w nowej kaplicy, a kilka miesięcy później, 5 grudnia Kard. Józef Glemp poświęcił i wmurował kamień węgielny (pochodzący z Ziemi Świętej i Watykanu) pod budowę nowej świątyni. Wykopy rozpoczęły się w 1985 roku, a budowa nowej świątyni, zaprojektowanej przez inż. Tadeusza Mrówczyńskiego, trwała do 1995 roku. Pierwszą Mszę Św. 7 sierpnia 1994 odprawili w nowej świątyni Bp Kazimierz Romaniuk w koncelebrze z Abp Sławojem Leszkiem Głódziem i biskupami pomocniczymi: Stanisławem Kędziorą oraz Zbigniewem Kraszewskim. Tego dnia, z okazji 50. rocznicy Powstania Warszawskiego poświęcono również tablicę pamiątkową ku czci poległych Powstańców.

Konsekracji kościoła dokonał Bp Kazimierz Romaniuk 26 listopada 2000 roku jako votum na 2000 – lecie chrześcijaństwa. Przy kościele znajduje się kapliczka MB Akowskiej, zbudowana w 1995 roku dla upamiętnienia przepraw przez Wisłę żołnierzy AK na pomoc walczącym Powstańcom. 29 maja 2011 roku odbyła się uroczystość dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczył Abp Henryk Hoser SAC w asyście licznie przybyłych księży. Na początku Mszy św. ks. kanclerz naszej Kurii odczytał dekret ustanawiający dzień odpustu parafialnego na 22 października, liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II. Ks. abp ustanowił też, że nasz kościół będzie miejscem szczególnego kultu Papieża Polaka.

Misje święte w parafii odbyły się w 2000 i 2010 roku.

20000

Praga-Południe: gen. Romana Abrahama, Aleja Stanów Zjednoczonych (parzyste od ogrodów działkowych do Ostrobramskiej), Awionetki RWD, Betonowa (do Ostrobramskiej), gen. Bronisława Bohaterewicza, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego (parzyste od Fieldorfa), Bracławska, Jerzego Bukowskiego, Busolowa, Cyrklowa, Filomatów (do Ostrobramskiej), Konrada Guderskiego, kard. Aleksandra Kakowskiego, Kapelanów Armii Krajowej, Kompasowa, Kwarciana, Latyczowska, Lechitów, Łukiska (do Ostrobramskiej), Międzyborska (do Ostrobramskiej), Motorowa, Nasypowa, Jana Nowaka-Jeziorańskiego (od Fieldorfa oprócz Osiedla Saska 3), Opinogórska, Orlego Lotu, Ostrzycka, Perkuna (od Fieldorfa), Poligonowa, Grzegorza Przemyka, Stanisława Rogalskiego, Salamandry, Franciszka Żymirskiego