Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Wesoła), Parafia Opatrzności Bożej

WARSZAWA (Wesoła), Parafia Opatrzności Bożej

Ks. Piotra Skargi 2, 05-075 Warszawa-Wesoła

Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Proboszcz: O. Strojny Adam CCN, od 01.09.2019
Wikariusz: O. Charańczuk Krzysztof CCN, od 01.09.2019

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 16 lipca 1950 roku z części parafii MB Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie i Długiej Kościelnej. Nazwę osiedla wywodzi się od karczmy pod takim szyldem, która stała w tej okolicy. W 20-leciu międzywojennym Wesoła była terenem wypoczynkowym, który stawał się sypialnią dla stolicy. Prawami miejskimi cieszy się od roku 1969. Odległości do kościoła były duże: Kamionek, Długa Kościelna czy Rembertów. Właściciel dóbr Woli Grzybowskiej, hr. Emanuel Bułhak, i mieszkańcy osiedla zdecydowali o budowie świątyni, którą zaplanowano na Górze Milowej, dużym wzniesieniu podarowanym przez Emanuela Bułhaka. Powstał Komitet Budowy Świątyni i w roku 1935 rozpoczęto budowę. Wraz z zaangażowaniem społecznym włączyły się finanse p. Bułhaka. On także przywiózł szkic rzymskiego kościoła zaprojektowanego przez Luigiego Malgheriniego, na którym podobno oparte są plany świątyni w Wesołej. Kościół stanął w stanie surowym w 1939 r., ale czekał na kapłana do 1950 r. Pierwszą Mszę Św. w kościele odprawiono 24 maja 1942 roku. Ołtarz poświęcił Ks. Zdzisław Waś, proboszcz parafii MB Zwycięskiej z Rembertowa, a nabożeństwa odprawił Ks. Andrzej Tacikowski, wikariusz. Pierwszym proboszczem, który służył 22 lata, był Ks. Antoni Rutkowski. Obok kościoła stoi kaplica z polichromią prof. Jerzego Nowosielskiego i duży Dom Rekolekcyjny. Ostatnio został powołany do życia Dom Pomocy Społecznej „Gniazdo Rodzinne”, który służy starszym osobom. Do współpracy duszpasterskiej włączają się wolontariusze z różnych grup i wspólnot religijnych.

4200

Wesoła: Akacjowa, Apteczna, Armii Krajowej, Adama Asnyka, Baśniowa, Stefana Berenta, Boczna, Władysława Broniewskiego, Jana Karola Chodkiewicza, Fryderyka Chopina, Cicha, Stefana Czarnieckiego, Długa (od Jagodowej), Dowcip, Józefa Dwernickiego, Dzika, 111 Eskadry Myśliwskiej, Bartosza Głowackiego, Cypriana Godebskiego, Górna, Ludwika Idzikowskiego, Jasna, Jaśminowa, Kasztanowa, Jana Kilińskiego, Szymona Konarskiego, Marii Konopnickiej, Mikołaja Kopernika, Aleksandra Kostki Napierskiego, Tadeusza Kościuszki, Kozia, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kubusia Puchatka, Kwiatowa, Lipowa, Lotnicza, 1 Maja, Mała, Jana Matejki, Adama Mickiewicza, Miła, Modrzewiowa, Mokra, Stanisława Moniuszki, Cypriana Kamila Norwida, Ogrodowa, Okuniewska, Orla, Parkowa, Plac Wojska Polskiego, Powstańców Warszawy, 1 Praskiego Pułku WP (oprócz odcinka przy Trakcie Brzeskim), Prosta, Bolesława Prusa (od Narutowicza), Przechodnia, Tadeusza Rejtana, Władysława Reymonta, Równa, Różana, Pawła Jana Sapiehy, Hanki Sawickiej, Henryka Sienkiewicza, gen. Władysława Sikorskiego, ks. Piotra Skargi, Marii Skłodowskiej-Curie, Słoneczna, Słowicza, Spokojna, Spółdzielcza, Stefana Starzyńskiego, Stanisława Staszica, Wita Stwosza, Władysława Syrokomli, Szarych Szeregów, Śliska, Świerkowa, Wąska, Stanisława Wigury, Wiosenna, Stanisława Wrońskiego, Wrzosowa, Za Dębami, Zakątek, Stefana Żeromskiego, Stanisława Żółkiewskiego, Franciszka Żwirki, Zielonka: 111 Eskadry Myśliwskiej

Domy zakonne:
Wspólnota „Chemin Neuf”,