Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Praga), Parafia Najświętszego Serca Jezusowego

WARSZAWA (Praga), Parafia Najświętszego Serca Jezusowego

Niedziele i święta: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00, 18:00, 19:30

Dni powszednie: 7:00, 8:00, 12:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Adam Wtulich SDB, od 01.08.2023
Pomagający duszpastersko:
Ks. Bienias Władysław SDB, od 2018
Ks. Felka Wiesław SDB, od 2020
Ks. Makowski Dariusz SDB, od 2020
Ks. Szczodrowski Sławomir Kazimierz SDB, od 01.08.2015, kierownik oratorium

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 listopada 1919 roku z części parafii praskiej. Wykonawcą dekretu był ówczesny dziekan praski i wielki społecznik, Ks. Ignacy Kłopotowski (obecnie błogosławiony). Pierwszym proboszczem został Ks. Jan Poskrobko. Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego została wzniesiona w latach 1907-1923, według projektu arch. Hugona Kudery i Łukasza Wolskiego, wzorujących się na bazylice Św. Pawła za Murami w Rzymie. Fundatorami świątyni byli Michał i Maria Radziwiłłowie. Początkowa budowa ruszyła z dużym rozmachem, ale I wojna światowa zmieniła warunki ekonomiczne i zdeprecjonowała wartość fundacji, dlatego pierwotnie wyznaczone środki nie wystarczyły na wieżę i plebanię. Tytuł Bazyliki Mniejszej nadał świątyni papież Pius XI dnia 23 sierpnia 1923 r., a 16 września tego roku konsekrował ją Kard. Aleksander Kakowski. W 1931 r. przekazał ją na wieczne czasy Zgromadzeniu Salezjańskiemu i pismem z dnia 23 września 1931 r. mianował proboszczem Ks. Antoniego Chlonowskiego.
Odbudowę ze zniszczeń wojennych projektował prof. Stanisław Marzyński. W latach 1996-2000 wybudowano wieżę wysoką na 65 m, umieszczono w niej trzy dzwony z ludwisarni Felczyńskich, na których wypisano imiona: Chrystus Król Wszechświata (2.500 kg, dar parafian), MB Wspomożycielka Wiernych (1.450 kg, dar Salezjanów) i Jan Paweł (700 kg, dar dzieci i młodzieży). 29 sierpnia 2016 r., po długich zabiegach w różnych urzędach staraniem ks. prob. Edmunda Mozelewskiego, oddano do użytku windę, ułatwiającą wejście do bazyliki osobom starszym i niepełnosprawnym (wejście do windy za schodami głównymi z lewej strony). Z ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w bazylice należy wymienić: oddanie całego narodu Najświętszemu Sercu Jezusowemu w dniu 24 października 1951 r.; tutaj dnia 8 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II otworzył II Synod Plenarny (potem dwukrotnie spotkały się tu Zespoły Synodalne z całej Polski); dwukrotnie nawiedziła bazylikę Matka Boża w znaku Fatimskim (22 października 1992 r. i 7-8 października 1996 r. – ogólnopolskie pożegnanie przez młodzież). Bp Kazimierz Romaniuk, pierwszy ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wyznaczył bazylikę jako diecezjalne centrum kultu Najświętszego Serca Jezusowego.

13000

Praga-Północ: Aleja Tysiąclecia, Białostocka (parzyste od Markowskiej), Boruty, Folwarczna, Grajewska, Jadowska, Kawęczyńska, Kijowska (nieparzyste od Markowskiej), Tadeusza Korsaka, Łochowska, Łomżyńska, Markowska (parzyste), Michałowska, Nieporęcka, Objazdowa, Otwocka, Plac Konesera, Radzymińska (do torów), Siedlecka, Tarchomińska, Wiosenna, Wojnicka, Wołomińska, Zachariasza, Ząbkowska (od Markowskiej), Targówek: Boruty

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego,
?️ Warszawa, ul. Kawęczyńska 49, ? 22 818 81 49

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistki),
?️ Warszawa, ul. Kawęczyńska 49 (Specjalny Ośrodek Wychowawczy Caritas), ? 22 818 81 49

Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi,
?️ Warszawa, ul. Kawęczyńska 69, ? 22 818 73 31

Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego (Salezjanie),
?️ Warszawa, ul. Kawęczyńska 53 (parafia, inspektoria, oratorium, księgarnia, wydawnictwo, stancja dla studentów, SALOS), ? 22 818 65 51warszawa.sdb.pl

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim,