Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Miedzeszyn), Parafia Matki Bożej Dobrej Rady

WARSZAWA (Miedzeszyn), Parafia Matki Bożej Dobrej Rady

Szafirowa 58, 04-954 Warszawa

Niedziele i święta: 8:00, 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00, 18:00

Dni powszednie: 7:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Serafin Marek, od 26.06.2016
Wikariusz: Ks. Ziarek Andrzej, od 14.11.2021

Parafię erygował Kard. Józef Glemp 15 marca 1988 roku. Miejscowość powstała w miejscu dawnej przeprawy przez Wisłę, wzmiankowana w XII w. jako własność opactwa czerwińskiego. Obejmowała 10 łanów (ok. 170 ha). W XVII w. powstał tu folwark; w XIX było tu 28 gospodarstw i 200 mieszkańców, wieś miała 90 ha, a folwark 240. Przed I wojną światową na gruntach przyległych do kolei nadwiślańskiej powstało osiedle letniskowe, które dało początek dzisiejszemu budownictwu jednorodzinnemu. Organizowanie duszpasterstwa w Miedzeszynie sięga czerwca 1982 roku, gdy na pusty plac przyszedł Ks. Tadeusz Łakomiec. Po kilku miesiącach zbudowano kaplicę i 30 stycznia 1983 roku odprawiono w niej pierwszą Mszę Św. Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał Bp Jerzy Modzelewski 20 lutego 1983 roku. Jeszcze w tym samym roku, 15 listopada, Kard. Józef Glemp erygował ośrodek duszpasterski p.w. Matki Bożej Dobrej Rady. Wkrótce rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy kościoła. Pierwszą Mszą Św. w nowym kościele była „Pasterka” w 1999 r. Na stałe liturgia jest sprawowana w nowej świątyni od Niedzieli Palmowej 2000 r. Kaplica, która służyła przez 18 lat została rozebrana, gdyż potrzebny był materiał na kontynuowanie budowy. W historii parafii bardzo ważne są lata 1991-1996, kiedy to z inicjatywy Ks. Tadeusza Łakomca i przy współpracy kilku osób świeckich, działało przy parafii Katolickie Radio Warszawa, pierwsze katolickie radio w Polsce. W 1992 r. w siedzibie Radia odbyła się sesja wyjazdowa uczestników międzynarodowej konferencji „Mass media w duszpasterstwie krajów Europy Środkowej”. W 2006 roku po zmianie na urzędzie proboszcza – po 24 latach Ks. kan. Tadeusza Łakomca, Ks. Witold Gajda – nowy proboszcz, rozpoczął wyposażanie wnętrza świątyni, po uprzednim wykonaniu pokrycia dachowego i położenia tynków wewnątrz kościoła o kubaturze 21000 m³. Zgodnie z projektem wnętrza wg Joanny Szymańskiej nowe oblicze zyskało prezbiterium kościoła, wykonane w białym, macedońskim marmurze, w świątyni zostało zamontowane ogrzewanie podłogowe a całą posadzkę przykryto granitem z ozdobnym pasem przez środek kościoła. W 2012 roku dom parafialny przybrał nowy wygląd po przeprowadzonej wcześnie termomodernizacji budynku.

4000

Wawer: Agrestowa, Arniki, Stanisława Barcewicza, Bonisławska, Brodnicka, Chryzantemy, Ciekawa, Ciepielowska, Deptak, Derkaczy (od Jagienki), Derwida, Drozdowa, Dusznicka (nieparzyste do Sarny), Garncarska (do Solurskiej), Halna, Iglasta, Jagienki (nieparzyste), Jałowcowa, Kąkolowa (do Żołędziowej), Lawinowa, Liliowa, Lokalna (nieparzyste do Przełęczy, parzyste do Zabawnej), Lubuska, Macierzanki, Majerankowa, Malczycka, Małowiejska, Mozaikowa (nieparzyste do Lewkonii, parzyste do Rusałki), Mszańska, Nadarzyńska, Nagłowicka, Nenufarów, Orchidei, Pasażerska, Patriotów (nieparzyste od Jagienki do Solurskiej, parzyste od Dusznickiej do Żołędziowej), Popiołów, Prasowa, Przewodowa (od Rozmarynu), Przyjemna, Radłowa (do Zabrzańskiej), Radoszycka, Rejowiecka, Rozmarynu, Sarny, Solurska, Sulęcińska, Szachowa, Szafirowa, Średnia, Tawułkowa, Truskolaska, Tuberozy, Umowna, Wiesiołka, Włókiennicza (od Jagienki), Heleny Wolff, Wzorzysta, Zabrzańska, Zagięta, Zasadowa (nieparzyste od Draceny, parzyste od Rozmarynu), Zespołowa, Żwanowiecka (do Żołędziowej)