Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Radość), Parafia Matki Bożej Anielskiej

WARSZAWA (Radość), Parafia Matki Bożej Anielskiej

Niedziele i święta: 7:00, 8:00 (poza wakacjami), 9:00 (w wakacje), 9:30 (poza wakacjami), 10:30 (w wakacje), 11:00 (poza wakacjami), 12:00 (w wakacje), 12:30 (poza wakacjami), 18:00

Dni powszednie: 7:00 (poza wakacjami), 7:30, 18:00

Proboszcz: Ks. Micek Bronisław, od 01.08.2017
Wikariusz: Ks. Sulich Kamil Stanisław, od 26.08.2018
Rezydent: Ks. Bazarnik Jacek Kazimierz, od 01.07.2006

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 lipca 1931 roku, a pierwszym proboszczem był Ks. Kazimierz Łuczak. Miejscowość powstała pod koniec XIX w. na gruntach Zbójnej Góry jako osada letniskowa przy modnej wówczas linii otwockiej. W 1905 r. było tu 22 domy i 35 mieszkańców. Od 1951 r. znajduje się w granicach Warszawy. Budowę kościoła według projektu inż. Paszkiewicza rozpoczęto w 1922 r. staraniem obywateli rekrutujących się w większości ze Stowarzyszenia Miłośników Letniska Radość. W 1930 r. ładza duchowna mianowała Ks. Bronisława Lewandowskiego rektorem kościoła. To on podciągnął mury do wysokości stropu, a Ks. Łuczak doprowadził budowę do końca i pokrył dach blachą cynkową. Kolejny proboszcz, Ks. Stanisław Jaczewski, otynkował wnętrze kościoła, wybudował plebanię i kupił posesję na organistówkę. Ks. Aleksander Biernacki założył centralne ogrzewanie. Świątynię konsekrował Kard. Stefan Wyszyński 4 sierpnia 1957 roku. W 1959 r. urządzono pod prezbiterium dwie salki katechetyczne. W latach 1962-1963 zbudowano wieżę według projektu prof. Stanisława Marzyńskiego, w której są dwa dzwony z 1936 r.: Św. Wacław i Św. Wojciech, dar Wincentego i Karoliny Zalewskich dla uczczenia ich synów, Wacusia i Wojtusia, zmarłych w 1927 r. Z inicjatywy Ks. Eugeniusza Bączykaw latach 1984-1988 zbudowano dom parafialny przy ul. Izbickiej 7 i tam nauczano religii. Po długich staraniach uzyskano zgodę na rozbudowę miejscowego cmentarza. W 1993 r. Ks. Adam Krukowski uporządkował nową część cmentarza i wykonał ogrodzenie. Kolejny proboszcz, Ks. Mirosław Mikulski, zorganizował Parafialny Klub Sportowy i wspierał wychowanie młodych ludzi przez sport. Organizował też wyjazdy wakacyjne dla dzieci nazywane „obozami tygrysa”. Ks. Kazimierz Sokołowski podjął się dzieła generalnego remontu świątyni.

8500

Wawer: Aleksandrowska, Artystyczna, Astry, Bachusa, Bajkowa, Będzińska, Borkowska, Burzliwa, Cementowa, Chylicka, Cygańska, Czołgistów, Draceny, Drwali, Ezopa, Frezji, Fromborska, Garncarska (od Rusałki), Geranii, Gierdawska, Glicynii, Godlewska, Godziszowska, Gręplarska, Halki, Herbaciana, Hortensji, Hufcowa, Izbicka (do Przełęczy), Izerska, Jagody, Janosika, Januszewska, Jaszczurcza, Jontka, Junaków, Kameliowa, Kąkolowa (od Żeglarskiej), Klimatyczna, Kocka, Koprowa, Koszęcińska, Krasnoludków, Kazimierza Króla, Kruszwicka, Kwitnącej Akacji, Lawendowa, Lewkonii, Limby, Lipkowska, Liścienia, Lubiana, Łabędzia, Łosicka, Malwowa, Marty, Młodzieży, Montażowa, Morąska, Mozaikowa (nieparzyste od Lewkonii, parzyste od Rusałki), Mrówcza (do Króla Kazimierza), Niezapominajki, Olchy, Aleksandra Orłowskiego, Stanisława Orzechowskiego, Juliusza Osterwy, Otawska, Pajęcza, Panny Wodnej, Patriotów (od Solurskiej do Międzylesia), Pawłowska, Planetowa, Pleciona, Podmokła, Pomologiczna, Powiatowa, Powojowa, Prabucka, Prymulki, Przodowników, Przyleśna, Radłowa (od Młodzieży), Radłowska, Rawicka, Tadeusza Regera, Rozkoszna, Rozszerzona, Rusałki, Serdeczna, Sielankowa, Skwierzyńska, Słotna, Smogorska, Snycerska, Sobierajska, Strzegomska, Strzelińska, Szczytnowska, Szczytowa, Szreniawska, Sztygarów, Ślimaka, Śródborowska, Tokarska, Tomaszowska, Trakt Napoleoński, Ulanowska, Warsztatowa, Wągrowiecka, Wielostronna, Wielowiejska, Wilgi, Wisełki, Wolęcińska, Wspomnień, Wysokomazowiecka, Zagajnikowa, Zasadowa (nieparzyste do Draceny, parzyste do Rozmarynu), Zasobna, Zbójnogórska, Zegrzyńska, Zimowa, Żarecka, Żeglarska, Żelechowska, Żwanowiecka (od Żeglarskiej)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego,