Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Rembertów), Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej

WARSZAWA (Rembertów), Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej

Niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:15, 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00, 18:00

Dni powszednie: 6:30, 8:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Owczarek Emil, od 04.12.2015
Wikariusze:
Ks. Kaczmarski Rafał, od 26.08.2021
Ks. Osica Mateusz, od 26.08.2022
Rezydent: Ks. Staniec Rafał, od 01.08.2021

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 1 stycznia 1928 roku z części parafii Okuniew. Pierwszym proboszczem był Ks. mjr Stanisław Małek, kapelan wojskowy. Miejscowość powstała pod koniec XIX w. jako osada wojskowa przy poligonie; w 1905 r. było tu 7 domów i 44 mieszkańców. Od 1924 r. Rembertów jest siedzibą gminy, była tu wtedy fabryka mebli, elektrownia i fabryka amunicji. W 1939 r. otrzymał prawa miejskie, a od 1957 r. leży w granicach Warszawy. Zanim przystąpiono do budowy kościoła-votum za „Cud nad Wisłą”, duszpasterstwo skupiało się kościele garnizonowym (magazyny wojskowe przerobione na początku XX w). Tymczasową kaplicę p.w. MB Zwycięskiej (tak zdecydowali hr. Emanuel Bułhak i mieszkańcy Rembertowa) zbudowano w roku 1932, poświęcił ją dziekan praski, Ks. Ignacy Kłopotowski. Stąd wyruszył w 1920 r. Ks. Ignacy Skorupka na czele batalionu młodzieży. Budowę kościoła według planów arch. Wiesława Kononowicza i Stanisława Mizerskiego rozpoczęto w lipcu 1939 roku, ale wojna przerwała prace, wznowiono je dopiero w 1946 r. Kamień węgielny poświęcił Kard. August Hlond 1 czerwca 1947 roku. W 1949 r. władze cywilne zamknęły kaplicę na poligonie i przerobiły ją na magazyn. Świątynia stanęła w stanie surowym w 1952 r. dzięki staraniom Ks. prał. Stanisława Skrzeszewskiego. 20 kwietnia 1952 roku Abp Stefan Wyszyński odprawił pierwszą Mszę Św., poświęcił mury i pierwszy dzwon, nadając mu imię „Stefan”. Wyposażenie wnętrza to zasługa Ks. prał. Józefa Urcusa. Konsekracji dokonał Bp Jerzy Modzelewski w 1978 r. W roku 1995 pod okiem Ks. prał. Edwarda Żmijewskiego ukończono wieżę i zamknięto całość projektu. Przed kościołem rozbudowano schody tak, by można było tu umieścić grobowiec poświęcony miejscom, osobom i dowódcom wojny roku 1920. W roku 2000 na placu kościelnym zbudowano kaplicę przedpogrzebową z zapleczem. Natomiast na placu przed kościołem w roku 1997, w 80- tą rocznicę objawień fatimskich, stanął pomnik sanktuariów maryjnych Europy.

7400

Rembertów: Admiralska, Aleja gen. Antoniego Chruściela „Montera” (parzyste), Aleja Komandosów, mjr. Franciszka Michała Amałowicza „Tatara”, Arsenalska, Norberta Barlickiego, Bellony, Eugeniusza Bocheńskiego „Dubańca”, Buławy, Cyrulików, Czerwonych Beretów, Dokerów, Dowódców, Dwóch Mieczy, Działyńczyków, Dziewosłęby, Eskulapów, Stanisława Fiszera, Fizyków, Fizylierów, Frontowa, Gawędziarzy, Bronisława Gembarzewskiego, Emilii Gierczak, Giermków, Górna, Grawerska, Grzybowa, Haubicy, Franciszka Ilskiego, Instruktorska, Jaworzniaków, Antoniego Kacpury, Klasztorna, Doroty Kłuszyńskiej, Kominiarska, Konwisarska, Kuglarska, Liryczna, Stefana Łyszkiewicza „Pechowca”, Markietanki, Marsa (od Żołnierskiej), Mieczysława Niedziałkowskiego, Michała Okurzałego, Plutonowych, Płatnerska, Pociskowa, Pontonierów, Posłańców, Przebieg, Przedświt, Przewłocka, Rasztowska, Republikańska, ks. Stanisława Skrzeszewskiego, Sobiborska, Suflerska, Szatkowników, Topograficzna, Ułańska, Księcia Witolda, gen. Karola Ziemskiego „Wachnowskiego”, Zygmunta III, gen. Lucjana Żeligowskiego, Żołnierska (parzyste do torów)

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej,
?️ Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20, ? 22 673 58 38

Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus pod opieką NMP Wspomożenia Wiernych,
?️ Warszawa, ul. Republikańska 13, ? 22 611 88 31

S. Piątkowska Agnieszka CSSF,