Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » WARSZAWA (Targówek), Parafia Chrystusa Króla

WARSZAWA (Targówek), Parafia Chrystusa Króla

Tykocińska 27/35, 03-545 Warszawa

Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:15 (z udziałem dzieci), 11:30 (dla młodzieży), 13:00, 18:30

Dni powszednie: 6:30, 7:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Marcin Ożóg, od 29.10.2023
Wikariusze:
Ks. Siewko Kazimierz, od 26.08.2022
Ks. Szewczyk Mateusz, od 26.08.2022

Parafię erygował Kard. Aleksander Kakowski 25 stycznia 1932 roku z części parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie-Pradze i MB Loretańskiej w Warszawie-Pradze. Po uchyleniu ograniczeń budowania w 1910 r., a zwłaszcza po uzyskaniu niepodległości w 1918 r., północno-wschodnie peryferia Warszawy zaczęły się rozbudowywać i zaludniać. Z trzech możliwych lokalizacji, wybrano tę przy ulicy Tykocińskiej, głównie dlatego, że p. Florentyna i Roch Krzeszewscy w połowie podarowali plac (resztę wypłacił z własnych funduszy Kard. Aleksander Kakowski); poświęcono go w uroczystość Chrystusa Króla w 1931 r., stawiając przy tym pamiątkowy krzyż. Pierwszą kaplicę urządzono w istniejącym drewnianym dworku; wiosną 1932 r. dobudowano murowaną kaplicę i dwie salki. Prace budowlane ruszyły w 1933 r. dzięki staraniom Ks. Golędzinowskiego; zakończył je w 1954 r. Ks. Franciszek Duczyński, oficjał Sądu Metropolitalnego. Świątynia była budowana z wielkim trudem: jest to podmokły teren, trzykrotnie zmieniano plany architektoniczne, był czas wojny i okupacji. Pierwsze plany wykonał Bronisław Colonna, po wojnie zmienił je arch. Stanisław Koziejewski. W latach siedemdziesiątych w miejscu prywatnych domów zbudowano 10-piętrowe bloki i zasiedlono je nowymi ludźmi, stąd prawie w 100% zmieniła się ludność Targówka. W 2007 r. świątynia wzbogaciła się o dwie nowe kaplice: chrzcielną oraz kaplicę Cudu nad Wisłą (mozaika z wizerunkiem MB Zwycięskiej miażdżącej głowę węża, patronki Bitwy Warszawskiej oraz naszej Diecezji, jest też urna z prochami żołnierzy poległych w 1920 r.). W sierpniu 2011 roku parafię spotkało wielkie nieszczęście: pożar strawił niemal doszczętnie dach kościoła, a ogień i akcja gaśnicza spowodowały wiele zniszczeń także wewnątrz świątyni.

12000

Targówek: Barkocińska, Biruty (do Św. Wincentego), Cynowa, Fragment, Goławicka, Gorzykowska, Gościeradowska (1, 1a, 2), Handlowa, Hodowlana, Janinówka (oprócz 7 i 9a), Heleny Junkiewicz, Kołowa (do Handlowej), Kuflewska, 11 Listopada (od torów do ronda), Myszkowska, Olgierda (do Gościeradowskiej), Orańska, Orłowska, Michała Ossowskiego, Oszmiańska, Plantowa, Poleska, Prałatowska, Praska, Pratulińska, Radzymińska (do 124), II Rejonu AK, Remiszewska, ks. Piotra Skargi, Smoleńska, stacja metra Targówek Mieszkaniowy, Stojanowska, Jana Szczepanika (do Janinówki), Świdnicka, Święciańska, Tykocińska, Wejherowska, Węgrowska, św. Wincentego (do Piotra Skargi), Witebska, Złotopolska (1)

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii,