Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » OTWOCK (Kresy), Parafia Matki Bożej Królowej Polski

OTWOCK (Kresy), Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Niedziele i święta: 07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Walczyk Hubert, od 10.07.2023
Wikariusze:
Ks. Porzeziński Bartosz, od 27.08.2020
Ks. Skolasiński Marcin Kamil, od 26.08.2021

Parafię erygował Kard. Stefan Wyszyński 15 października 1978 roku z części parafii Św. Wincentego w Otwocku, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze i Św. Wita w Karczewie. Osada powstała na przełomie XIX i XX w. na ziemiach, które po uwłaszczeniu otrzymali chłopi z Nadbrzeża i Kępy Nadbrzeskiej. Należy do miasta od 1932 r.

Początki parafii sięgają roku 1934 r., kiedy Ks. Ludwik Wolski, ówczesny proboszcz parafii Otwock, sprowadził tu Siostry Felicjanki, które zamieszkały w wynajętym budynku przy ul. Jodłowej 14. Siostry urządziły przedszkole i kaplicę półpubliczną, od wiosny 1935 roku zapraszały kapłanów ze Mszą Św., najpierw w niedziele, a potem także w dni powszednie. W latach pięćdziesiątych Kuria Metropolitalna kierowała tu kapłanów na stały pobyt, co doprowadziło do ustanowienia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w dniu 6 kwietnia 1958 roku. Rektorem kaplicy został Ks. Eugeniusz Piesiewicz, który zakupił i ogrodził plac pod budowę nowego kościoła oraz postawił na placu figurkę Matki Bożej stojącą do dziś. Z czasem rozpoczęły się starania o budowę świątyni, które trwały 18 lat. Ostatecznie pozwolenie nadeszło w sierpniu 1977 r.

Kompleks świątynno-administracyjny, budowany od 3 kwietnia 1979 roku, to dzieło Ks. Włodzimierza Jabłonowskiego, inż. Zenona Liżewskiego, inż. Waldemara Siwka i inż. Jerzego Gajkowskiego. W jego skład wchodzi kościół, plebania, dom parafialny i dom dla Sióstr Felicjanek. Obiekt konsekrował Kard. Józef Glemp 3 października 1988 roku, w X rocznicę powstania parafii.

10080

Józefów: Daleka, Górczewska, Górki, Nadwiślańska (od Górczewskiej), Podchorążych AK, Sonaty, Otwock: Ambasadorska, Białołęcka, Bolesława Chrobrego, Bracka, Braniewska, Chełmska, B. Czecha, Czerska, gen. A. E. Fieldorfa (oprócz nr 4), Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Gdańska, Gdyńska, Generalska, Giżycka, Gorzowska, im. Generała Józefa Hallera (oprócz nr 5c), Jodłowa, Kartuzka, Katowicka, Kąpielowa, Kołobrzeska, Janusza Korczaka, Koszalińska, Krakowska, Kwiatowa, Bronisława Lachowicza, Letnia, Lubelska, Lwowska, Łąkowa, Waleriana Łukasińskiego, Malborska, Heleny Marusarzówny (nieparzyste), Mazurska, Mieszka I, Zofii Nałkowskiej, Ogrodowa, Stefana Okrzei, Olszowa (nieparzyste do Przewoskiej, parzyste w całości), Olsztyńska, Podleśna, Portowa, Portowa Zaułek, Poznańska, Przewoska (nieparzyste od Olszowej, parzyste w całości), Pułtuska, Radomska, Rybna, Rycerska, Rysia, Słoneczna, Sołecka, Stefana Batorego (nieparzyste do Olszowej, parzyste do końca), Szczecińska, Szkolna, Świderska (od Szkolnej do Okrzei), Topolowa, Turystyczna (do Okrzei), Tysiąclecia, Wałbrzyska, Warsztatowa, Wawerska (od Szkolnej), Wczasowa, Wiejska, Wileńska, Wiosenna, Wiślana, Witkacego, Władysława Łokietka, Wrocławska, Piotra Wysockiego, Zygmunta (od Przewoskiej)

Domy zakonne:
?️ Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, Otwock, ul. Czecha 9/11, ? 22 779 34 24