Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » OTWOCK (Świder), Parafia Matki Bożej Częstochowskiej

OTWOCK (Świder), Parafia Matki Bożej Częstochowskiej

Józefa Sowińskiego 17, 05-402 Otwock

Niedziele i święta: 08:00, 10:00, 11:30, 18:00

Dni powszednie: 06:30 (poza Adwentem o 7:00), 07:00 (w Adwencie o 6:30), 18:00

Proboszcz: Ks. Kraiński Wojciech, od 01.07.2017,
Wikariusz: ks. Dominik Brzeziński, od 26.08.2023

Parafię erygował Kard. Józef Glemp 15 września 1983 roku z części parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze, a proboszczem został dotychczasowy rektor, Ks. Stanisław Pawlik. Na zakupionej przez Siostry w 1927 roku działce stał drewniany budynek, zbudowany pod koniec XIX w. Pierwsza kaplica powstała na tym terenie w 1928 r. w domu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.

W roku 1952 zakonny Dom Małego Dziecka (wraz z kaplicą i mieszkaniami Sióstr) zajęły władze komunistyczne. Mimo to Ks. Marian Lipski, wikariusz parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wraz z mieszkańcami Świdra czynili starania, aby utworzyć samodzielny ośrodek duszpasterski, co stało się 15 czerwca 1972 roku. W roku 1979, po wielu procesach sądowych, Siostry odzyskały swą własność, a Ks. Stanisław Pawlik rozpoczął starania o zezwolenie na remont i rozbudowę kaplicy, otrzymał je dopiero w 1982 roku.

Projekt nowego kościoła opracował arch. Zbigniew Pawelski, a konstrukcję dr Andrzej Żurawski. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto budowę nowego domu parafialnego i plebanii. Budowa kościoła trwała od 1984 do 1993 roku. Kamień węgielny pochodzący z Jasnej Góry poświęcił i wmurował Bp Jerzy Modzelewski 16 czerwca 1985 roku. 12 czerwca 1993 roku Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił nową świątynię, a 11 września 2011 roku konsekrował ją. U wejścia na teren kościelny stoi figura Św. Teresy z 1931 r.

3600

Otwock: 100-lecia Odzyskania Niepodległości, H. Ch. Andersena, Bagatela, Bajkowa, Baśniowa, Billewiczówny, ks. Stanisława Brzóski, Stefana Czarnieckiego, Grunwaldzka (do Mlądzkiej), Hajduczka, Jagienki, Jana Kazimierza, Jana Pawła II (po wschodniej stronie torów do górki), Juranda, Kasztanowa, Kolorowa, Juliusza Kossaka, Krótka, Kukułcza, Lisia, Majowa (od torów do Zagłoby), Marszałkowska, Niecała, Ostrowska, Otwocka, Pawia, Emilii Plater (od przesieki), Poetycka, Pogodna, dr. Władysława Przygody (od przesieki), Ptasia, Pusta, Władysława Stanisława Reymonta (do górki), Henryka Sienkiewicza, ks. Ignacego Jana Skorupki, Jana Skrzetuskiego, Juliusza Słowackiego (od przesieki), Słowicza, Sokola, Sowia, Józefa Sowińskiego, Spokojna, Strusia, Sucha, Szczygla, Teklińska, Tolińska, Juliana Tuwima, Westerplatte, Wiązowska, Wiewiórcza, Michała Wołodyjowskiego, Wysoka, Jana Onufrego Zagłoby, Zajęcza, Zakopiańska, Zielona, Żurawia (do wysokości Zagłoby), Żwirki i Wigury

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących,