Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » OTWOCK, Parafia bł. Ignacego Kłopotowskiego

OTWOCK, Parafia bł. Ignacego Kłopotowskiego

Niedziele i święta: 07:30, 09:00, 10:30, 12:00, 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

Proboszcz: Ks. Krawczyński Cezary, od 25.12.2005
Wikariusz: Ks. Mucha Piotr, od 01.01.2016

Parafię erygował Abp Sławoj Leszek Głódź 25 grudnia 2005 roku w uroczystość Narodzenia Pańskiego. Początki parafii sięgają 6 kwietnia 2001 roku, gdy pozyskano działkę przy zbiegu ulic Andriollego i Filipowicza jako mienie zamienne za grunty zagrabione Kościołowi na mocy „dekretu Bieruta”. Niespełna dwa miesiące później Bp Kazimierz Romaniuk oddelegował Ks. Cezarego Krawczyńskiego do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego. Po początkowych trudnościach uzyskano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 14 czerwca 2003 roku odprawiono pierwszą Mszę Św. na placu, a dwa dni później, lokalne władze wydały pozwolenie na budowę domu parafialnego.

Smutnym wydarzeniem był incydent w nocy z 16 na 17 czerwca 2003 roku: na dwa dni przed Bożym Ciałem nieznani sprawcy spalili ołtarz polowy, na którym sprawowano Mszę Św. z okazji poświęcenia krzyża i placu pod budowę kościoła. Nie zniechęciło to duszpasterza i wspólnoty wiernych do kontynuacji rozpoczętego dzieła: 26 czerwca 2005 roku Bp Kazimierz Romaniuk poświęcił nową kaplicę znajdującą się w budynku parafialnym.

Ważnym wydarzeniem jednoczącym parafian był odpust parafialny przypadający 10 września 2005 roku, połączony z przekazaniem parafii relikwii Bł. Ks. Ignacego Kłopotowskiego. 16 czerwca 2008 roku uzyskaliśmy długo oczekiwaną decyzję włodarzy miasta zezwalającą na budowę kościoła. Jeszcze w lipcu rozpoczęły się prace ziemne, a 26 maja 2009 roku położono pierwszą cegłę na fundamentach nowej świątyni.

Kościół zaprojektował inż. arch. Aleksy Dworczak odpowiedzialny za architekturę, oraz inż. Janusz Frey odpowiedzialny za konstrukcję. Ostatni odpust, 9 września 2013 roku, był niezwykle uroczysty: Abp Henryk Hoser SAC wmurował kamień węgielny w świątynię w surowym stanie.

4000

Otwock: Michała Andriollego (od Hożej do Matejki), Armii Krajowej (od Kruczej do Filipowicza), Romana Dmowskiego, gen. Juliana Filipowicza (parzyste), Hoża (nieparzyste od Karczewskiej do Andriollego), Karczewska (nieparzyste od Hożej do Matejki, parzyste od Hożej do 46), Krucza, Księżycowa, Johna Lennona, Jana Matejki (parzyste), Olszowa (nieparzyste od Przewoskiej), Józefa Poniatowskiego (do Filipowicza), Prosta, Przewoska (nieparzyste do Olszowej), Marii Skłodowskiej-Curie, Stefana Batorego (nieparzyste od Olszowej), Wronia, Wspólna, Stanisława Wyspiańskiego, Zygmunta (do Przewoskiej)