Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » NIEPORĘT, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

NIEPORĘT, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:30 (z udziałem dzieci), 12:30, 17:00

Dni powszednie: 7:30, 17:00

Proboszcz: Ks. Trojanowski Władysław, od 23.08.2014
Wikariusz: Ks. Kamola Tomasz, od 26.08.2022

Parafia erygowana w 1668 r. Zachowały się ślady obecności człowieka na tych terenach z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Pierwszą wzmiankę o Nieporęcie znajdujemy w akcie erekcyjnym parafii wieliszewskiej datowanym na 1387 r. W 1484 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie. Od XVI w. była własnością królewską. Król Zygmunt III Waza wzniósł tutaj drewnianą rezydencję na polowania, która spłonęła w czasie potopu szwedzkiego.

Kościół pochodzi z roku 1651, ufundował go Jan Kazimierz, zaś w 1696 r. Bp Andrzej Załuski konsekrował świątynię. Pierwotna bryła świątyni została częściowo zmieniona w XVIII w. przez dobudowanie przypór zabezpieczających pękające mury. Kościół ucierpiał w ostatnich miesiącach II wojny światowej: stracił dach, drzwi i okna, miał uszkodzone fragmenty murów i kompletnie zdewastowane wnętrze (takim ujrzeli go 19 stycznia 1945 roku wierni wysiedleni z całej parafii w dniu 9 września 1944 roku). Odbudowę kościoła zakończono dopiero w latach sześćdziesiątych. Później był odnawiany w 1979 r., 1994 r. oraz w latach 1999-2002. W 2002 r. wymieniono posadzkę na marmurową (poprzednią posadzkę ułożono w 1880 r.), a w 2005 r. przeprowadzono renowację ołtarzy. W 2010 r. wykonano elewację wraz z izolacją pionową i poziomą, natomiast w 2013 r. gruntownie odnowiono wnętrza kościoła.

Na placu przed kościołem jest figurka MB Pocieszycielki Strapionych wystawiona przez Jakuba Dębkowskiego w 1863 r. na pamiątkę Powstania Styczniowego. W murowanej dzwonnicy z XIX w., pełniącej jednocześnie funkcję bramy znajdują się dwa dzwony: jeden z 1739 r. (91 kg), drugi „Niepokalane Poczęcie NMP” (162 kg) ufundowany przez parafię w 1954 r.

Zachowały się jeszcze trzy nagrobki na cmentarzu przykościelnym z lat 1816 -1818: rodziny Omylińskich (1826 r.), Szymona Kowalskiego (1837 r.) i kolejny bardzo zniszczony z pierwszej połowy XIX w. Kościół wraz z drzewostanem wpisano do rejestru zabytków 12 kwietnia 1962 roku.

3500

Dąbkowizna, Kontrowers, Łysa Góra, Nieporęt: Agawy, Asesora, Białego Bzu, Brzozowa, Chabrowa, Chłodna, Czajki, Dworcowa, Dzikiej Róży, Epopei, Fiołkowa, Gerwazego, Hubala, św. Huberta, Inwokacji, Irysowa, Jana Kazimierza, Kresowa, Kwitnącej Wiśni, Lawendowa, Lazurowa, Maciejki, Małołęcka, Marsa, Adama Mickiewicza, Myśliwska, Nastrojowa, Niezapominajki, Nowolipie, Odrodzenia, Ogrodowa, Pana Tadeusza, kpt. Benedykta Pęczkowskiego, Pionierska, Podkomorzego, Podleśna, kpt. Stefana Pogonowskiego, Polna, Polnych Kwiatów, Potocka, Powstańców, Protazego, Przyjaciół, Pszeniczna, Ptasia, Rejenta, Rejtana, Różana, Rumiankowa, Sasankowa, Soplicowo, Jacka Soplicy, Spokojna, Starej Gruszy, Stokrotki, Szafirowa, Szkolna, Szlachecka, Telimeny, Tulipanowa, Turkusowa, Wieczornej Bryzy, Wojska Polskiego, Wolności, Zamkowa, Zegrzyńska, Zosi, Zwycięstwa, Żeglarska, Wólka Radzymińska

O. Kowalski Kajetan OFM,
Ks. Kowalski Tomasz,