Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » MARKI (Pustelnik), Parafia Matki Bożej Królowej Polski

MARKI (Pustelnik), Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Niedziele i święta: 07:00, 08:00 (kaplica Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi), 09:00, 10:30, 12:00, 18:00

Dni powszednie: 07:00 (kaplica Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi), 08:00, 18:00

Proboszcz: ks. Piotr Stępniewski, od 01.08.2023
Wikariusz: Ks. Duda Leszek Michał, od 26.08.2018

Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 września 1983 roku z części parafii św. Izydora w Markach i św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze. Przy okazji zmieniono patrona parafii; wcześniej był nim św. Juda Tadeusz, a kaplicy sióstr patronowała Matka Boża Dobrej Rady. Od lat dwudziestych XX wieku w parafii pracują Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, które posiadały ziemie i budynki. Miały też półpubliczną kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Dobrej Rady; posługiwał w niej kapelan (od 1948 do 1979 roku był nim ks. Jan Sapota).

W 1958 roku ks. Antoni Konieczny, proboszcz parafii św. Izydora w Markach, nabył działkę budowlaną (3700 m²). Od lat sześćdziesiątych księża prowadzili tu katechizację, a w połowie lat siedemdziesiątych ks. Sapota i miejscowi wierni rozpoczęli starania o zezwolenie na budowę kaplicy na zakupionej działce. Pod koniec 1975 roku duszpasterstwo przy kaplicy Sióstr Rodziny Maryi było na tyle rozwinięte, że władza archidiecezjalna skierowała tu drugiego prezbitera, a 20 grudnia zezwoliła na prowadzenie ksiąg metrykalnych.

W latach 1977-1980 uzyskano zezwolenia na budowę kaplicy, plebanii i budynków gospodarczych. Kaplicę, wybudowaną częściowo nielegalnie, poświęcił bp Jerzy Modzelewski 21 sierpnia 1977 roku. Kolejne lata upłynęły na projektowaniu kościoła, dokumentację przygotował prof. Władysław Jotkiewicz. Ostatecznie w latach 1978-1983 powstała plebania, a w 1981 roku ruszyła budowa nowej świątyni. W 1982 roku administratorem został ks. Stanisław Laskowski.

19 czerwca prof. Jotkiewicz zrzekł się nadzoru autorskiego i zgodził się, by ktoś inny przygotował projekt zamienny. Zadanie podjęli arch. Janusz Stępkowski oraz inż. Janusz Zdrojewski, a ks. Laskowski prowadził budowę w szybkim tempie. Kard. Józef Glemp poświęcił nowy kościół 1 maja 1985 roku. W latach następnych prowadzono prace wykończeniowe zaplecza kościoła i uzupełnienia szybkiej budowy. W latach 1997-2000 zbudowano wieżę-dzwonnicę dla trzech dzwonów, które w 1989 roku ufundowała parafianka J. Miśta – z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny i pierwszej wizytacji, którą przeprowadził abp Bronisław Dąbrowski.

6000

Marki: Generała Władysława Andersa, Adama Asnyka, Balladyny, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Brzozowa (od Wspólnej), Chocimska, Fryderyka Chopina (nieparzyste), Wandy Chotomskiej, Cicha, Mikołaja Konstantego Ciurlionisa, Romana Dmowskiego, Duża, Aleksandra Fredry, Konstantego Gałczyńskiego, Górska, gen. Stefana Grota-Roweckiego, Grunwaldzka, Generała Józefa Hallera, Harcerska, Jana Sobieskiego (do Chopina), Jesienna, Jutrzenki, Mieczysława Karłowicza, Kasztanowa, Kmitówek, Zygmunta Krasińskiego (oprócz parzystych od Środkowej), Józefa Ignacego Kraszewskiego, Karola Kurpińskiego, Kwiatowa, Bolesława Leśmiana, Lipowa, Łąkówek, Gen. Stanisława Maczka, Maksymiliana Małachowskiego (parzyste), Matejki, Miedziana (parzyste), Moniuszki, Zofii Nałkowskiej, Napoleona, Niecała, Juliana Ursyna Niemcewicza, Cypriana Norwida, Odrowąża, Okólna (od Kolonii Bielówek), Parkowa, Partyzantów, Pieniążka, Marszałka Józefa Piłsudskiego (od Wspólnej do Chopina), Podgórska, księcia Józefa Poniatowskiego, Prosta, Bolesława Prusa, Przeskok, Kazimierza Pułaskiego, Władysława Reymonta, Tadeusza Różewicza, Ruczaj, Rybna, Rydza-Śmigłego, Henryka Sienkiewicza, Spokojna, Leopolda Staffa, Stefana Starzyńskiego, Stefana Batorego, Stepowa, Stokrotki, Szczepowa, Szeroka, Karola Szymanowskiego, Środkowa (parzyste do Chopina), Topolowa, Juliana Tuwima, Marii Walewskiej, Wydmowa, Zabawna, Zaciszna, Zakole, Zbieżna, Zimna

Kaplice:

Kaplica Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Marki, ul. Kasztanowa 21

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Marki, ul. Kasztanowa 21, tel. 22 781 10 30

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Marki, ul. Pomnikowa 10b, tel. 22 781 15 55

Ks. Rembecki Robert,
Br. Zawadzki Eugeniusz FSC,