Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » KARCZEW, Parafia św. Wita

Ks. Krawczyk Łukasz, od 26.08.2018
Ks. Żabicki Rafał, od 26.08.2021
Diakon stały: Dk. Wojciech Romanowski, od 2022

Parafia erygowana w XII lub XIII wieku, należała do diecezji poznańskiej (archidiakonat czerski); niektórzy wskazują dopiero rok 1488. W księgach biskupich spotykamy ją w roku 1517 przy okazji mianowania proboszczem Stanisława Goślińskiego po zgonie Leonarda z Warszawy. Patronami drewnianego kościoła św. Bartłomieja i św. Wita byli Paweł i Marcin Karczewscy, Jan Ducki, Jan i Marcin Zbroscy, wszyscy z rodu Jasiona (imię Wit było częste w tym rodzie w XV wieku).

W 1548 roku, za zgodą Zygmunta I, Jan i Franciszek Karczewscy podnieśli osadę do godności miasta na prawie chełmińskim (osada utraciła prawa miejskie w 1869 roku, odzyskała je w roku 1957). Około roku 1602 spłonął pierwotny kościół, postawiono wówczas nowy, prowizoryczny, też drewniany. Gdy w 1603 roku na wizytację przybył biskup poznański Wawrzyniec Goślicki, świątynia nie była jeszcze poświęcona. Przy kościele istniała wtedy szkoła, której rektorem był Andrzej z Sobikowa; jego brat Walenty był kantorem w kościele.

Kościół murowany wzniósł kanclerz koronny Kazimierz Bieliński w 1632 roku. W latach 1733-1737 marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński przebudował go (projekt przypisuje się Jakubowi Fontanie). Świątynię konsekrował biskup płocki Andrzej Załuski w niedzielę po uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w roku 1733.

Najstarszą częścią kościoła jest kaplica Karczewskich z 1541 roku, dobudowana pierwotnie do świątyni drewnianej. Podczas pożaru miasta w 1865 roku z kościoła pozostały tylko szczątki. Odbudowę finansowali ówcześni dziedzice Kurtzowie.

W latach 1910-1913 kościół został rozbudowany według projektu Hugona Kudery: dobudowano transept, dwie sąsiadujące z nim kaplice od zachodu oraz prezbiterium z zakrystią. Konsekrował go kard. Aleksander Kakowski 20 czerwca 1915 roku.

W Karczewie były niegdyś sławne dzwony z lat 1618, 1646 i 1668, ale zabrali je Niemcy w 1941 roku; obecne dzwony („Józef”, „Franciszek” i „Antoni”), zawieszone w dzwonnicy murowanej z XVIII wieku, poświęcił kard. August Hlond 29 lipca 1946 roku.

Od XIX wieku szczególnie bogato celebruje się tu uroczystość Bożego Ciała. Kościół wiele ucierpiał w 1944 roku, ale wszystkie zniszczenia naprawiono.

Karczew od XVIII wieku słynął z jarmarków bydła. W czasie II wojny światowej było tu centrum wyrobów mięsnych dla stolicy.

7000

Brzezinka, Janów, Karczew: Akacjowa, Aleja Jana Pawła II, Anielin, Armii Krajowej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bednarska, Franciszka Bielińskiego, Boh. Powstania Listopadowego, Boh. Powstania Styczniowego, Bohaterów Westerplatte, Brzozowa, ks. Stanisława Brzóski, Chłopickiego, Fryderyka Chopina, Ciepłownicza, Czerwona Droga, Częstochowska, Dojazd, Gołębia, Górna, Hubala, Jagodne, Karczówek, Kolejkowa, Hugona Kołłątaja, Mikołaja Kopernika, Kościelna, Tadeusza Kościuszki, Krakowska, Krótka, Jana Krzewniaka, Janusza Kusocińskiego, Kwiatowa, Joachima Lelewela, Leśna, Łąkowa, Ireny Maciejewskiej, Jana Matejki, Adama Mickiewicza, Maurycego Mochnackiego, Stanisława Moniuszki, Niemcewicza, Ochotników, Ogrodowa, Ordona, Otwocka, Partyzantów, Piaski, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Podchorążych, Podlaska, Ignacego Prądzyńskiego, Przechodnia, Przemysłowa, Redutowa, Różana, Rynek Zygmunta Starego, Rzemieślnicza, Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej, Juliusza Słowackiego, Sosnowa, Spokojna, Stadion, Stare Miasto, Stolarska, Henryka Sucharskiego, Ślepa, Ślusarska, Świderska, Torfy, Romualda Traugutta, Ludwika i Jana Trzaskowskich, Warszawska, Widok, Wierzbowa, Jakuba Winczakiewicza, Wiślana, Wschodnia, Piotra Wysockiego, Stanisława Wyspiańskiego, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Zakolejkowa, Zatylna, Złotnicza, Ks. Władysława Żaboklickiego, Stefana Żeromskiego, Ostrówiec, Otwock Mały

Domy zakonne:
Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących,