Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » JÓZEFÓW (Błota), Parafia św. Maksymiliana Kolbego

JÓZEFÓW (Błota), Parafia św. Maksymiliana Kolbego

Księdza Malinowskiego 34, 05-410 Józefów

Niedziele i święta: 8:00, 10:00 (z udziałem dzieci), 12:00, 17:00

Dni powszednie: 8:00 (w poniedziałek, wtorek i środę), 18:00 (oprócz wtorku)

Proboszcz: Ks. Ludwiczak Przemysław, od 05.07.2014
Wikariusz: ks. Marek Filipczuk, od 26.08.2023

Parafię erygował kard. Józef Glemp 15 marca 1988 roku z części parafii Józefów i Falenica. Stało się to dzięki staraniom ks. prał. Wincentego Malinowskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie. Od 1950 roku istniał punkt katechetyczny w prywatnej kaplicy u pani Aliny Raue w Nowej Wsi. Od 1971 roku lekcje odbywały się w domku przy ul. Ptasiej (obecnie ul. ks. Malinowskiego); od 1974 roku w kaplicy przechowuje się Najświętszy Sakrament, a w czwartki i niedziele sprawowano Eucharystię.

W 1979 roku, po dziewięciu latach starań, tuż przed pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny uzyskano pozwolenie na budowę. W 1981 roku zakupiono plac i w czerwcu rozpoczęła się budowa kościoła, sal katechetycznych i plebanii. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. prał. Władysław Walczewski. 19 września 1982 roku bp Jerzy Modzelewski wmurował kamień węgielny pochodzący z ruin Krematorium II w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

24 października 1982 roku kard. Józef Glemp erygował ośrodek duszpasterski przy budującym się kościele. Już 21 listopada przeniesiono Najświętszy Sakrament z drewnianej kapliczki do dolnego kościoła. W roku 1986 poświęcono i zainstalowano dzwony z firmy Felczyńskich. W 1991 roku kard. Józef Glemp poświęcił sześć nowych witraży, wykonanych przez firmę Skalskich z Michalina. 25 września 1994 roku bp Kazimierz Romaniuk konsekrował kościół. Z kolei 14 września 2000 roku sprowadzono do parafii relikwie św. Maksymiliana (włosy przechowywane w Niepokalanowie); uroczystej Mszy świętej z tej okazji przewodniczył bp Stanisław Kędziora.

3100

Józefów: Armii Krajowej (od Wawerskiej), Baśniowa, Borsucza, Buraczana, Dzika, Fantastyczna, Graniczna (nieparzyste od Puszkina, parzyste od Samorządowej), Gryczana, Marka Hłaski, Jachowicza, Jaglana, Jaśminowa, Jęczmienna, Kampingowa, Konwaliowa, Kosmonautów, Księżycowa, Lisia, Księdza Malinowskiego, Mała (od Wawerskiej), Miętowa, Migdałowa, Nadwiślańska (do Górczewskiej), Nowowiejska, Nowy Świat, Owsiana, Parcelowa, Podleśna, Podstołeczna, Radosna, Rakietowa, Samorządowa (do Granicznej), Sarnia, ks. Władysława Walczewskiego, Wawerska (nieparzyste do Wąskiej, parzyste do Westerplatte), Wąska (od Wawerskiej), Werbeny (nieparzyste od Wawerskiej, parzyste od Jachowicza), Westerplatte (od Wawerskiej), Wierzbowa, Wilcza, Zakątna, Ziarnista, Żeglarzy, Wawer: Bysławska (61, 65, 69, parzyste do Poezji), Derkaczy (do Żakowskiej), Stanisława Jachowicza (nieparzyste), Krokusów, Nad Wisłą, Poematu, Poezji (nieparzyste), Popradzka (do Poezji), Przedmiejska, Przylaszczkowa, Rafałowska, Regionalna, Retmańska, Starczewska, Sztumska (do Jachowicza oraz nr 38), Wał Miedzeszyński (do Bysławskiej), Werbeny (nieparzyste od Wawerskiej, parzyste od Jachowicza), Wiślanego Nurtu, Wiślanych Pól, Włókiennicza (do Żakowskiej), Ziarnista

Domy zakonne:
Rodzina Miriam Betlejem, ?️ Józefów, ul. Kampingowa 18,