Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » JÓZEFÓW (Michalin), Parafia św. Jana Chrzciciela

JÓZEFÓW (Michalin), Parafia św. Jana Chrzciciela

Kasprowicza 2, 05-410 Józefów-Michalin

Niedziele i święta: 08:00, 10:00, 11:30 (z udziałem dzieci), 13:00 (poza wakacjami), 18:00

Dni powszednie: 07:00, 08:30, 17:15 (w środę), 18:00, 19:30 (oprócz środy i soboty), 20:00 (w sobotę)

Proboszcz: Ks. Klimek Piotr, od 06.10.2013
Wikariusz: Ks. Protaś Piotr, od 26.08.2021
Rezydent: Ks. Husak Krzysztof, od 01.11.2013
Diakon stały: Dk. Kazimierz Adamaszek, od 2022

Parafię erygował bp Kazimierz Romaniuk 24 czerwca 1996 roku z części parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie. Tego dnia poświęcił też kamień węgielny pod świątynię.

Miejscowość powstała pod koniec XIX wieku na parcelowanych gruntach majątku Otwock Wielki. Nazwa pochodzi od Michaliny Kickiej z domu Gutowskiej, córki właścicieli gruntów. Początkowo było to jedno z letnisk na linii otwockiej. Przed II wojną światową istniało tu dziewięć pensjonatów, a liczba gości dochodziła do 4600.

Początki duszpasterstwa związane są z osobą ks. Jana Murziaka, który najpierw zbudował tymczasową kaplicę drewnianą (w środku stał pień jednej z sosen). 24 czerwca 1994 roku powstał ośrodek duszpasterski. 17 lipca 1994 roku bp Kazimierz Romaniuk poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Od tego dnia w każdą niedzielę sprawowana jest Msza święta. Jesienią ruszyła budowa murowanej kaplicy, którą poświęcił bp Romaniuk 18 grudnia 1994 roku.

Podczas pierwszego odpustu, 24 czerwca 1995 roku, bp Kazimierz Romaniuk poświęcił trzy dzwony („Roman”, „Tadeusz”, „Maria”), odlane w Węgrowie i ufundowane przez parafian. W latach 1996-1997 zbudowano dom parafialny.

W 1998 roku rozpoczęto budowę kościoła według planów inż. Romana Abramczuka. Świątynię poświęcił bp Kazimierz Romaniuk 28 listopada 2004 roku.

6000

Józefów: Akacjowa, Aleja Róż, Aleja Szucha, Asnyka, Bartosza, Bitwy Warszawskiej 1920 r. , Bogusławskiego, Borowa, Brücknera, Jana Brzechwy, Bukowa, Chłopickiego, Chopina, Cisowa, Dąbrowskiej, Dębowa, Dobra, Dolna, Gałczyńskiego, Główna, Grottgera, Grzybowa, Jagodowa, Jałowcowa, Jasna, Jesionowa, Jesiotrowa, Jeżynowa, Jodłowa, Karasia, Kasprowicza, Kasztanowa, Klimatyczna, Marii Konopnickiej, Kossaka, Kwiatowa, Laskowa, Letniskowa, Limby, Lipowa, 11 Listopada, Liściasta, Luksusowa, Malinowa, Matejki, Mickiewicza, Miła, Moniuszki, Nadświdrzańska, Nałkowskiej, Narutowicza, Niezapominajki, Obywatelska, Okrzei, Olszowa, Orkana, Orzechowa, Otwocka, Paderewskiego, Pastelowa, Poniatowskiego, Prosta, Przeskok, Pstrągowa, Rejtana, Reymonta, Różana, Rybacka, Rysia, Sadowa, 15 Sierpnia, Generała Sikorskiego, Skłodowskiej, Słowackiego, Słowicza, Sobieskiego, Spacerowa, Szałasowa, Szczygla, Szyszkowa, Świerkowa, Tetmajera, Topolowa, Tuwima, Wańkowicza, Wczasowa, Wiązowska (do Rolniczej), Wiejska, Wieniawskiego, Wilgi, Willowa, Wilsona, Wronia, Wrzosowa, Zagłoby, Zakopiańska, Zapolskiej, Złotej Jesieni, Żabia, Żeromskiego, Żołędziowa, Żurawia