Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » HALINÓW, parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej

HALINÓW, parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej

Niedziele i święta: 07:00, 08:30, 10:00, 12:00 (z udziałem dzieci), 18:00

Dni powszednie: 07:00, 18:00

30 minut przed Mszą św.

Niedziele i święta: 1-sza niedziela m-ca: 19.00-20.00

Dni powszednie: czwartek po Mszy św. wieczornej do godz. 20.00, piątek 7.30-18.00, 2-gi piątek m-ca 18.30-7.00 (sobota)

poniedziałek: 18.45-19.30
środa: 17.00-17.45
piątek (z wyjątkiem 1-szych piątków m-ca): 17.00-17.45

Proboszcz: Ks. Rakoczy Arkadiusz Stanisław, od 01.07.2020
Wikariusz: Ks. Mościcki Artur, od 26.08.2021

Parafię erygował kard. Józef Glemp 1 marca 1987 roku z części parafii Długa Kościelna. Miejscowość, założona ok. 1580 roku, stanowiła własność ks. Jana Góreckiego, kanonika warszawskiego; dawniej była znana pod nazwą Skruda lub Studzianki. 12 czerwca 1979 roku, podczas wizytacji kanonicznej parafii Długa Kościelna, gdzie proboszczem był ks. Eugeniusz Drapała, padła propozycja budowy kaplicy lub kościoła w osadzie Halinów.

Ks. Drapała nabył teren od Janiny Góreckiej, zabiegał o pozwolenie na budowę oraz zgromadził znaczną część materiałów budowlanych. 18 marca 1981 roku nadeszła zgoda na budowę kościoła w Halinowie. Kompleks kościelny zaprojektowali architekci Andrzej Buchner i Witold Mieszkowski. Bp Jerzy Modzelewski 8 maja 1982 roku poświęcił plac pod kościół oraz pierwszy krzyż. 16 marca 1983 roku kuria warszawska wydała dekret nadający powstającemu ośrodkowi duszpasterskiemu tytuł Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej. Kamień węgielny poświęcił i wmurował kard. Józef Glemp 24 maja 1984 roku; on także ustanowił prawie-parafię 16 grudnia 1985 roku.

Nad całością budowy czuwał ks. Szczepan Stalpiński, początkowo wikariusz parafii macierzystej, a później pierwszy proboszcz. Mury kościoła poświęcił i pierwszą Mszę świętą odprawił ks. Eugeniusz Drapała 6 października 1985 roku. Trzy dzwony, ufundowane przez wiernych, poświęcił bp Władysław Miziołek 29 czerwca 1987 roku.

O wystrój świątyni zatroszczył się następny proboszcz, ks. Stanisław Wołosiewicz. Z kolei malowanie wnętrz, nastawa ołtarzowa, zagospodarowanie i ogrodzenie terenu kościelnego, budowa pomieszczeń gospodarczych i zakup organów to zasługa ks. kan. Andrzeja Kamińskiego. Konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Romaniuk 16 listopada 1995 roku.

5600

Cezarów, Chobot, Halinów: Baśniowa, Bema, Cicha, Dąbrowskiego (do Piłsudskiego), Graniczna, Jana Pawła II, Kilińskiego, Kolejowa, Konopnickiej, Kościuszki, Krótka, Kubusia Puchatka, 3 Maja, Malinowa, Mała, Mickiewicza, Nad Stawami, Okrzei, Okuniewska, Olszowa, Ignacego Paderewskiego, Parkowa, Partyzancka, Józefa Piłsudskiego, Pogodna, Polna, Powstania Styczniowego, Północna, Prusa, Przygraniczna, Pułaskiego, Sienkiewicza, Słoneczna, Słowackiego, Spółdzielcza, Starej Baśni, Szkolna, Warszawska, Wschodnia, Zielona, Stefana Żeromskiego, Hipolitów, Kazimierów: Agawy, Agrestowa, Cytrynowa, Dzikiej Róży, Jagodowa, Morelowa, Orzechowa, Pomarańczowa, Śliwkowa, Świętokrzyska, Wiśniowa, Zastawie, Krzewina, Mrowiska, Nowy Konik: Stołeczna (parzyste), Stary Konik (strona od Halinowa z granicą na Terespolskiej)