Diecezja Warszawsko-Praska » Parafie » FRANCISZKÓW, parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka

Franciszków 68, 05-240 Franciszków

Niedziele i święta: 09:00, 12:00

Dni powszednie: (8:00 lub 18:00, wg ogłoszeń)

Proboszcz: Ks. Chyła Jerzy, od 03.06.2006

Parafię erygował kard. Stefan Wyszyński 30 kwietnia 1957 roku z części parafii Klembów i Poświętne.

Podczas scalania gruntów w 1925 roku wydzielono działkę pod kościół, znajdowała się nieco dalej niż obecna. Ks. Jerzy Bednarowicz sprzedał ją i nabył obecną od p. Gajcy. Duszpasterz zamieszkał początkowo u p. Władysława Banaszka i odprawiał Msze święte w drewnianym budynku miejscowej szkoły. Wśród wiernych powstał swoisty podział: wioski Jaźwie i Franciszków rywalizowały ze sobą, aby świątynię zlokalizować u nich. Spór rozstrzygnął abp Stanisław Gall, zatrzymany obok kapliczki we Franciszkowie. Zdecydował, że w tym miejscu stanie kościół. Początkowo księża Sadowski i Marian Pirożyński mieszkali w Klembowie i obsługiwali Franciszków. Budowa kościoła trwała w latach 1976-1989, konsekrował go bp Stanisław Kędziora 4 maja 1995 roku.

1600

Borucza, Franciszków, Jaźwie, Międzyleś, Międzypole, Pawłów, Szczepanek, Szlędaki

Ks. Sasin Jan