Diecezja Warszawsko-Praska » Orszaki Trzech Króli w diecezji warszawsko-praskiej

Orszaki Trzech Króli w diecezji warszawsko-praskiej

Jeżeli na liście nie ma wydarzenia z twojej parafii to prosimy o przesłanie informacji na adres [email protected]. Wiadomość powinna zawierać kilka słów relacji, 3-4 zdjęcia obrazujące wydarzenie oraz link do pełnej fotogalerii.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej i parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie

fot. Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie

Parafia św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim

W orszaku przeszli licznie mieszkańcy miasta i okolic, a także wielu gości, którzy przybyli na zaproszenie swoich rodzin i znajomych. Uroczyste świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godz. 11.30.

Bezpośrednio po Eucharystii uformowano orszak podążający za gwiazdą przewodnią. Za gwiazdą tanecznym krokiem podążała młodzież w białych strojach, radośnie wymachując kolorowymi chustami. Byli też pasterze wystukujący rytmy kolęd laskami pasterskimi.  Za pasterzami konno podążali królowie i ludzie w koronach odpowiednich do barw królewskiego orszaku. Jako pierwszy jechał król afrykański Baltazar, który przybył do nas z Zimbabwe. Tuż za nim podążał król azjatycki Melchior, pochodzący z Filipin i jako trzeci król europejski Kacper, mieszkaniec naszego miasta.

Radośnie, przy śpiewie kolęd, orszakowych okrzyków i z uśmiechami na twarzach wszyscy zmierzali do szopki, by wraz z Mędrcami oddać pokłon Jezusowi. Po drodze mijaliśmy inscenizacje ewangelizacyjne. Mijaliśmy więc gospodę, którą przygotowała młodzież z nowodworskiego LO im. Wojska Polskiego. Następnie swoje umiejętności aktorskie pokazali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Jana Pawła II – przedstawiając walkę dobra ze złem. Kolejną scenkę i zdolności taneczne pokazały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego, które przepięknie zatańczyły dla Jezusa w rytm kolędy „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły…”

Wszystkich małych i większych artystów, uczestnicy orszaku pozdrawiali, nagradzali uśmiechami, machając koronami i w ten sposób wyrażając uznanie dla ich zdolności aktorskich i tanecznych.

Przy radosnym śpiewie kolęd, które wykonywał z nami zespół Porozumienie kolejno pokłon Dzieciątku w szopce składali aniołowie, pasterze i mędrcy.

Dodatkową atrakcją orszaku był wielbłąd, którego strój Organizatorzy wygrali w konkursie zorganizowanym przez Fundację Orszaku Trzech Króli.

Nie zabrakło też wspólnego, obficie zastawionego stołu, na którym gościły rozmaite ciasta wypiekane przez parafian i dostarczone przez sponsorów w wielkich ilościach, gorąca herbata i kawa, wojskowa grochówka podawana przez 2 Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia, popcorn i wata cukrowa.

s. Martyna Ujazdowska

fot. Orszak Trzech Króli – Nowy Dwór Mazowiecki

Parafia św. Rity z Cascii w Warszawie

Tradycyjnie w parafii Świętej Rity w Warszawie odbył się Orszak Trzech Króli. Postaci trzech mędrców z barwnym orszakiem przemierzyli szlak ulicami Grochowa i dotarli do kościoła, gdzie znaleźli w żłóbku Dzieciątko Jezus. Wszyscy oddali pokłon, dary: złoto, kadzidło i mirrę oraz zaśpiewali kolędy.

fot. Parafia św. Rity z Cascii w Warszawie

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach

Zgodnie z zapowiedzią wymarsz Orszaku poprzedziła wspólna Eucharystia sprawowana przez księdza Krzysztofa Pietrzaka, proboszcza parafii.

W wydarzeniu wzięło udział blisko dwieście osób przebranych za królów, aniołki, czy zwierzątka. Wśród królów znaleźli się z inicjatywy twórców cyklicznego Festynu Archeologicznego Gminy Mrozy król średniowiecza wraz ze swoim ludem, z inicjatywy 6. Turystyczno-Krajoznawczej Drużyny Harcerskiej “Grodzianie” król harcerzy wraz ze swoimi druhami oraz współczesny król facebook’a wraz ze swoimi towarzyszami. Wydarzenie zabezpieczali strażacy z lokalnej jednostki OSP, a śpiewom przewodniczyli ks. Kamil wraz z alumnami Przemysławem i Hubertem.

Orszak zakończył się wspólnym posiłkiem przygotowanym przez członków i członkinie różnych grup działających na terenie parafii. Wszystkim uczestnikom i współorganizatorom dziękujemy za obecność i otwartość serca na nową formę świadczenia o swojej wierze.

fot. Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach

Parafia św. Wawrzyńca w Gliniance