Diecezja Warszawsko-Praska » Odprawy katechetyczne przed rokiem szkolnym 2022/2023

Odprawy katechetyczne przed rokiem szkolnym 2022/2023

W budynkach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyły się odprawy katechetyczne przed rokiem szkolnym 2022/2023. Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie-Tarchominie.

Biskup Romuald Kamiński w homilii odwołał się do św. Jana Chrzciciela, który może być dobrym patronem dla wszystkich podejmujących się katechizacji dzieci i młodzieży i przywołał konkretne działania wpływające na rozwój dzieła ewangelizacji. Jednym z nich jest wspieranie szczególną uwagą tych, którzy zdolni są do głoszenia dalej nauki Chrystusa:

Jan głosi Słowo Boże rzeszom, ale i dociera bezpośrednio do konkretnych ludzi pokazując im całą złożoność ich życia i pragnąc, żeby to życie uporządkowali, żeby Pan Jezus zajął centralne miejsce w ich życiu. Weźmy sobie do serca, że mając przed sobą konkretną grupę klasową, czy mniejsze grupy – spróbujcie tam odnaleźć osoby, które będą wymagały szczególnego pochylenia się nad nimi. To jest ogromnie ważne.

Drugim filarem wymagającym szczególnej troski w kwestii rozwoju dzieci i młodzieży jest małżeństwo i rodzina:

Dzisiaj przychodzi taki czas, żebyśmy na serio zaczęli pracować duszpastersko na wszystkich poziomach i frontach na rzecz umocnienia tych dwóch podstawowych wspólnot – małżeństwa i rodziny. Tam, gdzie mogę, tam proszę, żeby zaistniała taka świadomość, choćby westchnienie, ale jak najczęściej – najlepiej codziennie przez każdego z nas, o to, aby małżonkowie i rodziny znalazły właściwe zrozumienie swego powołania, żeby były mocne i święte.

Po Mszy Świętej wykład „Nauczyciele wiary – w świetle Biblii.” wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski.

fot. Karolina Błażejczyk