Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » „Non Possumus” – gra strategiczno-edukacyjna o Prymasie Stefanie Wyszyńskim

„Non Possumus” – gra strategiczno-edukacyjna o Prymasie Stefanie Wyszyńskim

Cała rodzina: mama, tata i pięć córek, zainspirowana „Stefkiem” – książką o młodości przyszłego Prymasa, zaangażowała się w przygotowanie o Nim niebanalnej gry planszowej.

Zawodnicy nawet nie zauważą, że przez zabawę dowiedzieli się, że np. młody Stefan przechodził przez Wisłę po przęsłach mostu Poniatowskiego, ciągnął koleżanki za warkocze, wylewał z kolegami atrament, żeby nie mieć sprawdzianu, dostał „łapę”, siedział w kozie, walczył z rosyjskimi chłopcami o pryzmę piachu czy rzucił szkołę i dwa lata uczył się w domu.

W grze zawodnicy zbierają żetony m.in. Szacunku, Przebaczenia, Współczucia, które mogą wymienić na Kafle Społecznej Krucjaty Miłości dające punkty zwycięstwa na koniec. Gracze wcielają się w różne Postaci np. tatę Kardynała Wyszyńskiego – Stanisława, niewidomą siostrę Czacką, czy w Kardynała Karola Wojtyłę. Losują Misje indywidualne, natrafiają na Wydarzenia z dzieciństwa, młodości, uwięzienia i PRL-u. Idą przez miasta i wykonują akcje z nimi związane. Muszą okazać Szacunek wobec każdego człowieka nawet agentów UB i SB, a gdy władza komunistyczna chce zabrać wszystkim wolność i podeptać cnoty – najodważniejszy z graczy może powiedzieć „Non Possumus!” ratując innych, ale samemu tracąc (podobnie jak Prymas za słowa “Non Possumus” został internowany na trzy lata).

W tym samym pudełku znajduje się też gra dla najmłodszych, którzy tak jak młody Stefek i jego koledzy ścigają się na szczyt kasztanowca, by podejrzeć gniazdo sroki złodziejki (tu może być część odpowiedzi, dlaczego okładka pudełka pokazuje chłopca na czubku drzewa wypatrującego srokę). Droga nie jest łatwa, dlatego też warto działać na korzyść innych, uzbroić się w dar życzliwej Rozmowy, Pomocy czy Modlitwy, by zwyciężyć w drodze ku górze.

  • FAMILY 10+ czas gry: ok. 45-60 min, liczba graczy 2-4
  • JUNIOR 6+ czas gry: ok. 15-20 min, liczba graczy 2-4

DLACZEGO TERAZ

Wielkimi krokami zbliża się 40. rocznica śmierci (28. maja 2021), 120. rocznica narodzin (3. sierpnia 2021) oraz Beatyfikacja (data nieznana, ale jest duża szansa, że będzie to w maju 2021), a 2021 został ogłoszony rokiem Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy to nie najlepszy czas, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Prymasie Tysiąclecia przez zabawę wymagającą myślenia, ale nie wymagającą wcześniejszej wiedzy o Nim?

DLA KOGO JEST TA GRA

Gra może być świetną propozycją dla dorosłych, młodzieży, dzieci, oraz katechetów, szkół, przedszkoli prowadzących zerówki, parafii, wspólnot parafialnych i wszystkich tych, którzy uwielbiają gry planszowe (miłośnicy gier takich jak “Splendor”, czy “Wsiąść do pociągu” będą mile zaskoczeni)

Więcej o inicjatywie oraz możliwości jej wsparcia tutaj.

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży