Diecezja Warszawsko-Praska » Niedziela Miłosierdzia Bożego w Ostrówku

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Ostrówku

Święto Miłosierdzia, zwane również Niedzielą Miłosierdzia Kościół obchodzi w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Dla całego Kościoła ustanowił je 30.04.2000 r., w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej, papież Jan Paweł II. W tym dniu, w godzinie Miłosierdzia uroczysta Msza Święta po przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego została odprawiona na terenie przy Domu św. s. Faustyny w Ostrówku.

Jak zauważył w homilii Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej – czasy, w których żyjemy nie są przyjazne, ale to właśnie w momencie największych dziejowych tragedii Jezus objawił św. s. Faustynie orędzie o Bożym Miłosierdziu, wskazując na ratunek dla świata:

Dlaczego dzisiaj w tych kilkudziesięciu ostatnich latach mamy do czynienia z takim mocnym wskazaniem na Miłosierdzie Boże? Poznajemy sytuację, w której tkwimy – nie tylko nasze pokolenia – ale i te kilka wcześniejszych, a pewnie i te po nas – oby jak najkrócej. Czujemy jak doskwiera nam odejście od Źródła, jakim jest Bóg. Wyczuwamy podświadomie ogromną nieprawość, która tkwi w świecie. Skąd to nagromadzenie zła? Jak ono wygląda? Gdzie ma początek? Wiek XX niestety zapisze się bardzo niechlubnie, bo o wieku XX będą mówić jako o wieku narodzin totalitaryzmów, przebiegu dwóch wojen światowych, dokonania ogromnego zniszczenia w materii ludzkiej i materii doczesnej. Będzie to wiek, kiedy pozbawiono życia bardzo wielu nienarodzonych. Wszystko to pokazuje bardzo pesymistyczny obraz środowiska, atmosferę, w której przychodzi nam żyć. Jakie jest z tego wyjście? Jaka jest nasza perspektywa? I właśnie na te trudne chwile i aby rozjaśnić drogę dla poszczególnych pokoleń, które przychodzą na świat i brną w tej mgle, która paraliżuje ich życie, pesymistycznie nastawia do wszystkiego co jest wokół, Chrystus mówi nam przez siostrę Faustynę o tym, że jest Miłość szczególna, która potrafi nas dźwignąć, jest przebaczająca, każe zaufać nam we wszystkim Panu Bogu. I siostra Faustyna przyjęła to orędzie, zagospodarowała je w sobie, chociaż nie wszystko rozumiała, i stała się apostołką tych wielkich prawd na następne pokolenia.

Msza Święta przy domu s. Faustyny była zwieńczeniem kilkudniowych przygotowań do obchodów Święta Miłosierdzia Bożego w Ostrówku. Rozpoczęły się one już w piątek Drogą Światła zakończoną w Sanktuarium.

fot. Marcin Tafejko