Diecezja Warszawsko-Praska » Msza Święta Wieczerzy Pańskiej 2021

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej 2021

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego. Eucharystii o godzinie 18 w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński. Liturgię koncelebrował biskup Jacek Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej wygłosił również homilię, podczas której mówił o przeżywaniu sakramentu Eucharystii w czasie pandemii:

Okazało się, czasem po wielu miesiącach, że oglądanie to nie to samo, co przeżywanie. Można z największych nawet sanktuariów kościelnych oglądać Eucharystię, słuchać pięknych, mądrych i ciekawych homilii, modlić się z ludźmi, ale ostatecznie to nie jest to samo, kiedy chociażby przyjdzie kapłan do domu, udzieli Komunii św., pomodli się razem z nami i naprawdę, realnie przyjmiemy Najświętsze Ciało Pana Jezusa.

Bp Jacek Grzybowski zwrócił uwagę na realną obecność Pana Jezusa w sakramencie Eucharystii:

Spotkanie z Jezusem, spotkanie z liturgią, musi mieć w sobie realność. Zrozumieliśmy, co mówił Katechizm prostym językiem. Co to jest sakrament? Widzialny znak niewidzialnej łaski. Widzialny – to znaczy jaki? To znaczy realny, nie wirtualny. Ta moc sakramentu sprawia, że spotyka się wspólnota, że jest celebracja, że możemy w jednej przestrzeni, ale także w jednym czasie, skupieni i zorganizowani, uczestniczyć w tajemnicach wiary.

Na zakończenie biskup Jacek Grzybowski zaapelował o modlitwę za możliwość spokojnego i bezpiecznego celebrowania Eucharystii:

Myślę, że w Wielki Czwartek, szczególnie dzisiaj, dziękujmy za dar Eucharystii i za dar kapłaństwa, prosząc Boga z całego serca, ofiarując w tej intencji cierpienie, aby nigdy nie dotknęło nas to, co dotknęło przez tyle wieków i tysiącleci ludzi naznaczonych brakiem obecności Boga. Módlmy się i prośmy, aby choć w utrudniony sposób, w trudnych może sytuacjach, wymagających od nas więcej organizacji, więcej mądrości i więcej roztropności, abyśmy zawsze mogli spotykać się we wspólnocie, w pokoju i bezpieczeństwie celebrować tajemnice naszej wiary, mieć kapłanów, którzy będą realizować wobec nas święte sakramenty, a przede wszystkim mieć i spotykać Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszej Krwi i w Najświętszym Ciele w Sakramencie Ołtarza.

W Wielki Piątek nie celebruje się Eucharystii. Biskupi będą przewodniczyć liturgiom Męki Pańskiej. Biskup Romuald Kamiński o godzinie 18 w Konkatedrze na Kamionku (transmisja w Radiu Warszawa). Biskup Jacek Grzybowski o godzinie 19 w kaplicy Matki Bożej Różańcowej Sióstr Dominikanek Misjonarek w Zielonce. SalveNET przeprowadzi transmisję o godzinie 18 z Katedry warszawsko-praskiej.

fot. Jakub Troszyński