Diecezja Warszawsko-Praska » Msza Święta w intencji papieża seniora Benedykta XVI

Msza Święta w intencji papieża seniora Benedykta XVI

Biskup Romuald Kamiński wraz z świeckimi wiernymi z diecezji modlili się w intencji zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Msza Święta została odprawiona w kaplicy katedralnej.

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że Benedykt XVI zostanie zapamiętany w dużej mierze jako wybitny teolog.

Często kiedy mówimy o wielkich teologach, to sięgamy pamięcią gdzieś bardzo daleko. Wspominamy św. Augustyna, św. Hieronima, św. Tomasza, św. Bonawenturę czy wielu innych. Tymczasem mieliśmy wybitnego teologa w naszych czasach. […] Może doczekamy, że zostanie ogłoszony doktorem Kościoła. […]

Był człowiekiem rozumiejącym ponad przeciętność, a nawet wyżej, jak się dziś powinno patrzeć na sprawy Boże i ludzkie. Można by rzec, że Bóg ustanowił go strażnikiem prawd, dzięki którym można budować fundamenty bezpieczne dla ludzkości, żeby nie błądziła, i żeby przynosiła w swoim życiu dobre owoce.

Biskup Romuald Kamiński zwrócił również uwagę na duże zasługi zmarłego papieża dla sprawy ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Wydawało się, że to jest bardzo proste, ale okazało się, że budowaliśmy nieraz te relacje trochę z przewagą uczucia. To jest piękne i dobre, ale nie zawsze stanowi to gwarancję prawidłowej drogi. Te uczucia w pewnym momencie mogą nas zwieść. Trzeba zacząć od solidnego zrozumienia swojej i innych pozycji i otulić to delikatnością, życzliwością i uczuciem. Wtedy zachowuje się szacunek do siebie i bliźnich. Takiego dziś pasterza pożegnaliśmy.

Dziś, zgodnie z prośbą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, w intencji zmarłego papieża seniora modlono się w kościołach w całej Polsce. Ponadto w sobotę 7 stycznia, o godz. 12, w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

fot. Jakub Troszyński