Diecezja Warszawsko-Praska » Msza św. z okazji dnia św. Łukasza – patrona medyków

Msza św. z okazji dnia św. Łukasza – patrona medyków

W katedrze Warszawsko-Praskiej bp Romuald Kamiński odprawił Mszę Świętą z okazji dnia św. Łukasza, patrona medyków.

Święto św. Łukasza Ewangelisty przypada 18 października, jednak w związku z rozpoczynają się od poniedziałku pielgrzymką biskupów Ad Limina Apostolorum środowiska medyczne złączyły się na modlitwie w obecności Przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W homilii bp Romuald Kamiński przypomniał, że rozwój, który obserwujemy w dzisiejszym czasie jest nam dany od Boga i powinniśmy za to stale dziękować:

Im bardziej wchodzimy w ten świat zmaterializowany i o większej skuteczności działania, kiedy mamy coraz większe osiągnięcia techniczne, informatyczne, to jest w nas jakby uśpiona ta świadomość, rzadko mówimy – Panie to nie z nas, to Twój dar. Potrzeba nam takiego przebudzenia od czasu do czasu, żeby mieć świadomość, że jesteśmy dłużnikami wobec Boga i ludzi. Niech nigdy nas nie opuści świadomość i pragnienie, że ciągle powinniśmy dziękować.

Odkrywanie Bożego planu w pełnionej posłudze jest drogą ku Zbawieniu dla każdego człowieka:

W zamyśle Bożym są te racje najważniejsze, bo jeśli je przyjmiemy doprowadzą nas w sposób pewny do zbawienia. Także my staniemy na drogach innych ludzi i pomożemy im świadcząc różne pomoce, tak jak w zakresie całego posługiwania medycznego, w dotarciu do Domu Ojca i rozwoju ku pełni świętości.

Pełna homilia:

W Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele instytucji medycznych oraz środowiska medycznego. Po modlitwie wręczono odznaki Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia, w podzięce za dobro świadczone osobom chorym, starszym oraz współpracę z Duszpasterstwem.

Nagrodę otrzymali:

• o. Łukasz Baran CSsR
  • o. Maciej Ziębiec CSsR
  • Radio Warszawa 106,2 fm
  • Mirosława Skaryszewska
  • Maria Dybała
  • dr n. med. Maria Kozera
  • dr n. med. Małgorzata Kępińska
  • dr n. med. Anna Gręziak
  • dr n. med. Czesław Ducki

Po rozdaniu odznaczeń odbył się krótki koncert w wykonaniu Wojciecha Chomicza, który zagrał na teorbie i gitarze znane utwory muzyki klasycznej.

Na koniec zgromadzeni przeszli do podziemi Katedry Warszawsko-Praskiej, gdzie odmówili modlitwę i zapalili symboliczny znicz przy sarkofagu abpa Henryka Hosera SAC.

fot. Karolina Błażejczyk