Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Msza Krzyżma Świętego 2022

Msza Krzyżma Świętego 2022

– To jedyna postawa, jaką w sobie powinniśmy kształtować: służyć z miłością i pokorą – mówił dziś w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej biskup Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski koncelebrował z biskupem Jackiem Grzybowskim oraz zgromadzonymi na modlitwie kapłanami Mszę Krzyżma. Podczas Eucharystii księża, przybyli z terenu całej diecezji, odnowili przyrzeczenia kapłańskie.


W tym roku z uwagi na remont katedry św. Floriana uroczystość odbyła się w sanktuarium MB Zwycięskiej na Kamionku.

Na początku Eucharystii biskup Romuald Kamiński powitał wszystkich obecnych i łączących się duchowo kapłanów diecezji warszawsko-praskiej.

Rozpoczynając homilię biskup diecezji warszawsko-praskiej mówił o tym, że dziś w sposób szczególny dziękujemy za dar kapłaństwa.

Dziś chcemy radować się także sobą. Jesteśmy bowiem jedną rodziną kapłańską, jednym prezbiterium. Pragnę ogarnąć wszystkich, którzy to prezbiterium stanowią – i kapłanów zakonnych, i diecezjalnych będących tutaj, ale także z różnych powodów pozostających w innym miejscach – tu w Polsce i zagranicą. Szczególnie kierujemy te słowa serdecznych pozdrowień, o czym będę miał jeszcze okazję powiedzieć później, do tych, którzy są daleko.

Biskup Romuald Kamiński podkreślił, że istotą kapłaństwa jest służba Bogu i ludziom.

Zanim Chrystus przystąpił do sprawowania Pierwszej Eucharystii ukazał nam, że cała nasza kapłańska posługa ma mieć wymiar służebny. Wiemy co się działo w Wieczerniku, kiedy Pan Jezus zaskoczył wszystkich tam zgromadzonych. Dobrze byłoby gdybyśmy sami nie czuli się zaskakiwani, że mamy w takim właśnie posługiwać – w wymiarze służebnym. Może to nam trudno zrozumieć, pewnie jeszcze trudniej na co dzień realizować, ale to jedyna postawa, jaką w sobie powinniśmy kształtować: służyć z miłością i z pokorą. Kapłaństwo ma być pomocą w drodze tym wszystkim, którzy zmierzają do Królestwa Bożego.

Pasterz diecezji dziękował kapłanom za świadectwo życia i posługi kapłańskiej.

Chciałbym też w paru słowach wypowiedzieć słowa wdzięczności za świadectwo każdego z was – świadectwo życia i świadectwo posługi kapłańskiej. Rzecz jasna, że to nie może mieć rozdzielności – co innego posługa kapłańska, a co innego nasze życie. Nie może tak być, bo wszystko by uległo rozpadowi. Na pierwszym miejscu chciałbym podziękować każdemu z was za dar modlitwy i za tę część posługi, która jest nieraz zupełnie niewidzialna, bardzo cicha, ukryta, czyniona z wielką determinacja, która nas pewnie najwięcej kosztuje , a tak po ludzku nigdy nie doczeka się oklasków ani też uznania, a przed Bogiem świadectwo niezwykłe i owocne.

Dziękuję również za świadectwo i wszelaką pomoc czynioną w ogarnięciu potrzeb naszych sióstr i braci z Ukrainy – uchodźców. Prawie półtora miesiąca mija, może trochę więcej, a już by można powiedzieć że te świadectwa są niezwykłe, ale będzie jeszcze sposobność, żebyśmy o tym mówili po to, żeby wykorzystać to co się dobrego zrodziło z naszej wiary, miłości z naszej służebności. To powinno trwać.

Pod koniec Mszy Świętej biskup poświęcił oleje, które będą następnie służyć w kościołach diecezji przy udzielaniu sakramentów. Liturgię ubogacił śpiew Konkatedralnego Chóru Kamionek pod dyrekcją Jolanty Janczuk-Tyszkiewicz oraz Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.

Wieczorem biskup Romuald Kamiński będzie przewodniczył Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej. Początek liturgii o godzinie 18 w Konkatedrze na Kamionku.

Retransmisja uroczystości:

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży