Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Modlitwa strażaków w intencji Ojczyzny

Modlitwa strażaków w intencji Ojczyzny

Strażacy modlili się w środę, 8 listopada, w intencji Ojczyzny z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Podczas Mszy Świętej w konkatedrze na Kamionku, trwając w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, wspominali również zmarłych w ostatnim czasie funkcjonariuszy. Liturgii przewodniczył biskup Romuald Kamiński.


Pasterz diecezji warszawsko-praskiej dziękował strażakom za możliwość wspólnej modlitwy.

Bardzo Wam dziękuję za podtrzymywanie tej pięknej, szlachetnej i dobrej tradycji, że z początkiem listopada gromadzimy się na modlitwę, szczególnie w tych dwóch intencjach – za Ojczyznę i za naszych bliskich, którzy odeszli do Pana, do wieczności. Zwykle zbieraliśmy się w katedrze świętego Floriana. Jeszcze kończymy większe remonty, ale pewnie już za niecałe dwa miesiące spróbujemy wrócić tam. Natomiast, jesteśmy tutaj, w tej świątyni, która ma dla Warszawy szczególne znaczenie. Jest to jedna z trzech świątyń wotywnych, które wybudowano jako podziękowanie narodu za zwycięstwo roku 1920. Ale pośrednio także i za odzyskanie niepodległości. Tutaj, dokładnie z tego terenu, 13 sierpnia 1920 roku ksiądz Skorupka, odprawiwszy Najświętszą Ofiarę, zatrzymał się jeszcze przy budynku dzisiejszego liceum Władysława IV i stamtąd ruszył na front w kierunku Kobyłki, Ossowa. Dlatego to miejsce jest takie ważne.

– Możliwość życia w wolnej Ojczyźnie powinniśmy doceniać ciągle na nowo – podkreślił biskup Romuald Kamiński.

Zbieramy się na modlitwie, ponieważ czujemy potrzebę serca, żeby z jednej strony Bogu podziękować za ogromne dobrodziejstwa na różny sposób okazywane poszczególnym ludziom i całemu narodowi, za poprowadzenie nas dobrymi drogami, które doprowadziły do zjednoczenia narodu i do odzyskania niepodległości, do uformowania na nowo tego gniazda, które ma na imię Ojczyzna. Trzeba nam bez przerwy dokonywać takiego, powiedziałbym, dokształcania, aby mieć w świadomości, jak wielka to jest sprawa mieć Ojczyznę. W niej spokojnie żyć, rozwijać się, pracować, tworzyć, dbać o bliźnich, ale także być użytecznym na zewnątrz, to znaczy pomagać innym.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

fot. bryg. Karol Kierzkowski Komenda Główna PSP, str. Arkadiusz Malik – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży