Diecezja Warszawsko-Praska » Ossów

OSSÓW, Parafia Matki Bożej Zwycięskiej

Ossów, 05-220 Zielonka

Niedziele i święta: 8:30, 10:00

Dni powszednie: 16:00 (w I piątki miesiąca)

Parafię erygował Abp Sławoj Leszek Głódź 27 kwietnia 2008 roku wydzielając ją z parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. Po zwycięskiej bitwie pod Ossowem 1920 r. już we wrześniu odbyło się pierwsze nabożeństwo przy mogiłach żołnierzy. Od roku 1921 zawsze 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy, odbywały się uroczystości.

W roku 1921 postawiono pomnik bohaterskim żołnierzom, a obok kaplicę dla sprawowania Mszy Świętych. Po II wojnie światowej teren cmentarza i kaplicy włączono do poligonu wojskowego, co uniemożliwiało wstęp do nich. W roku 1975 Bp Władysław Miziołek wspólnie z proboszczem Ks. kan. Kazimierzem Konowrockim odprawili Mszę Świętą. Uczynili to z narażeniem życia, ponieważ w pobliżu kaplicy w celu przestraszenia urządzono strzelaninę. W latach 80. odzyskano teren i rozbudowano kaplicę. Wielkie w tym zasługi miał Ks. kan. Kazimierz Konowrocki.

Od roku 1992, po utworzeniu Diecezji Warszawsko-Praskiej, odbywały się tu zloty młodzieży w III sobotę września. W każdą niedzielę sprawowana była Msza Święta. Dzięki staraniom Ks. prał. Jana Andrzejewskiego ogrodzono teren kościelny i wytyczono alejki. W 2000 r. ustawiono krzyż dla upamiętnienia Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i stacje Drogi Krzyżowej. W roku 2007 Abp Sławoj Leszek Głódź utworzył Ośrodek Duszpasterski, a 27 kwietnia 2008 roku – Parafię.