Diecezja Warszawsko-Praska » Janówek

JANÓWEK, parafia św. Bartłomieja Apostoła

Nowodworska 17, 05-124 Janówek Pierwszy

Niedziele i święta: 7:30 (od maja do sierpnia), 9:30, 11:00, 18:00

Dni powszednie: (7:00 lub 18:00, wg ogłoszeń)

Parafię erygował bp Kazimierz Romaniuk 24 listopada 1996 roku z części parafii św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim i Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła był ks. Krzysztof Czyżyk. Główną fundatorką powstającej świątyni była p. Regina Korczyńska z Warszawy.

Ośrodek duszpasterski powstał 1 listopada 1992 roku, a prawie-parafia istniała od 21 listopada 1993 roku. 4 października 1993 roku bp Stanisław Kędziora wmurował kamień węgielny pochodzący z Góry Ośmiu Błogosławieństw, a 17 listopada 1996 roku bp Kazimierz Romaniuk poświęcił świątynię. On również dokonał konsekracji świątyni 17 maja 1998 roku.

Kościół zaprojektował arch. Jerzy Chlebiński, a zbudowała go ekipa Stanisława Galbarczyka z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Dwa dzwony, odlane w 1997 roku w ludwisarni w Węgrowie, to dar parafian i ks. Krzysztofa Czyżyka. Figurka Niepokalanej stojąca na placu kościelnym jest darem rodziny z parafii.