Diecezja Warszawsko-Praska » Liturgie z udziałem biskupów w Wielkim Tygodniu 2023

Liturgie z udziałem biskupów w Wielkim Tygodniu 2023

Niedziela Palmowa rozpocznie najważniejszy tydzień w roku liturgicznym. Zapraszamy do udziału w Mszach Świętych i nabożeństwach z udziałem biskupów. Będą sprawowane w katedrze, konkatedrze oraz innych miejscach w diecezji.

Transmisje poszczególnych liturgii przeprowadzi Radio Warszawa. Nagrania wideo i relacje będzie można znaleźć stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej. Materiały audiowizualne znajdą się również na diecezjalnym kanale YouTube, a relacje w Tygodniku Idziemy. Radio Warszawa przygotowało także na czas Wielkiego Tygodnia specjalny program, który dostępny jest na dole strony.

Niedziela Palmowa, 2 kwietnia

10.00, 11.30, 13.00, 18.30: Parafia Świętych Apostołów Jana i Pawła w Warszawie – Msze Święte pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego

8.00, 10.00: Kaplica Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce – Msze Święte pod przewodnictwem biskupa Jacka Grzybowskiego

Wielki Czwartek, 6 kwietnia

10.00: Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie – Msza Święta Krzyżma pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, koncelebrowana przez biskupa Jacka Grzybowskiego, transmisja w Radiu Warszawa

18.00: Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, koncelebrowana przez biskupa Jacka Grzybowskiego, transmisja w Radiu Warszawa

Wielki Piątek, 7 kwietnia

8:00: Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie – Ciemna Jutrznia pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, transmisja w Radiu Warszawa

18.00: Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie – liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego

18.00: Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie – liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem biskupa Jacka Grzybowskiego, transmisja w Radiu Warszawa

Wielka Sobota, 8 kwietnia

Wigilia Paschalna, 8 kwietnia

20.00: Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, transmisja w Radiu Warszawa

20.00: Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jacka Grzybowskiego

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 9 kwietnia

6.00: Parafia św. Barnaby Apostoła w Warszawie – Msza Święta rezurekcyjna pod przewodnictwem biskupa Romualda Kamińskiego, transmisja na parafialnym kanale YouTube

6.00: Parafia św. Hieronima w Warszawie – Msza Święta rezurekcyjna pod przewodnictwem biskupa Jacka Grzybowskiego

Zachęcamy również do pobierania i wykorzystania infografiki „Wielki Tydzień 2023 – przeżyj go świadomie”. Przygotowany materiał to krótki przewodnik po wydarzeniach Wielkiego Tygodnia.

GRAFIKA PNG DO POBRANIA

Wielki Tydzień w Radiu Warszawa

Poza transmisjami liturgii w Radiu Warszawa przygotowany został specjalny program:

W Poranku Radia Warszawa gośćmi będą m.in. w poniedziałek ks. Teodor Sawielewicz, we wtorek ks. Dominik Chmielewski, w środę s. Aleksandra Szyborska PDDM, a w czwartek bp Jacek Grzybowski.

W Wielki Czwartek na antenie będzie można usłyszeć świadectwa księży diecezji warszawsko-praskiej, którzy w tym roku świętują jubileusz 25-lecia kapłaństwa, a wszyscy słuchacze będą mogli składać na antenie życzenia księżom z okazji ustanowienia w Wielki Czwartek sakramentu kapłaństwa.
O godz. 20.00 w „Twojej generacji” gościem Mariusza Dorota będzie kapłan z wieloletnią posługą wiernym, a o godz. 22.00 ks. Marek Kruszewski w „Wolnej chacie” porozmawia z ks. Grzegorzem Gołębiem, kustoszem sanktuarium św. Stanisława w Skierniewicach, o sakramencie kapłaństwa i sakramencie pokuty.

W Wielki Piątek na antenie będzie można usłyszeć wybrane świadectwa wielkopostne „Jak Jezus pomógł mi nieść mój krzyż”, a po godz. 14.00 słuchacze będą mogli modlić się z pracownikami radia nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Rozważania do tegorocznej Drogi Krzyżowej z Radiem Warszawa napisała Zofia Kozarewska. O godz. 20.00 Dominik Wendołowski w audycji „Niedaleko od domu” przybliży m.in. temat tradycji nawiedzania przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego grobów Pańskich na Trakcie Królewskim w Wielką Sobotę.

W Wielką Sobotę chwilę po godz. 10.00 Małgorzata Kurzajewska-Zarinah opowie o Wielkim Tygodniu w Jerozolimie w audycji „Na pielgrzymim szlaku”, a ks. Robert Hodyna w „Barwach muzyki” o godz. 17.00 przedstawi wybrane utwory pasyjne.

Wiele nowych audycji okolicznościowych czeka też na słuchaczy w Wielkanoc i Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy. Będą to m.in. świadectwa zmartwychwstania, opowieści o zwyczajach wielkanocnych na przestrzeni lat w Polce oraz materiał dotyczący Tygodnia Miłosierdzia.