Diecezja Warszawsko-Praska » IX Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

IX Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

Czy warto być ministrantem, lektorem? To dość dużo kosztuje – wysiłku, ciągle bycia świadkiem. Warto po stokroć być człowiekiem dobrym i umiejącym, pragnącym być dobrym dla innych, a przy ołtarzu zdobywa się szlify – powiedział bp Romuald Kamiński w homilii podczas Mszy Świętej podczas IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów, która w tym roku odbyła się w Sanktuarium w Loretto.

Na terenie wokół Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej zgromadzili się przedstawiciele służby liturgicznej oraz czytelników miesięcznika Anioł Stróż z całej Polski.

Mszy Świętej przewodniczył abp Józef Górzyński – metropolita warmiński, a koncelebrowali bp Romuald Kamiński – biskup warszawsko-praski, bp Piotr Greger – biskup pomocniczy bielsko-żywiecki oraz księża-opiekunowie grup ministrantów i lektorów.

Homilię wygłosił bp Kamiński, który przywołując wspominanego dziś w liturgii św. Barnabę, przypomniał jak ważne jest świadectwo życia idące w parze z głoszonym słowem:

Jeśli my chcielibyśmy głosić Ewangelię przekonując tylko słowami, to niewiele zdziałamy, bo wszyscy którzy nas słuchają, chcą w nas zobaczyć czy to, co głosimy odpowiada jakości naszego życia. Dobrze, że w ten dzień pielgrzymkowy liturgia podsuwa nam do rozważenia osobę św. Barnaby – człowieka napełnionego Duchem Świętym i dobrego. Tak samo trzeba spojrzeć na naszą służbę ministrancką, lektorską – inni patrzą na nas, jakby domagając się, że służba liturgiczna, która krząta się przy miejscach najważniejszych, będzie przykładem także w każdym innym czasie i miejscu.

Pełna homilia:

Po Mszy Świętej uczestnicy mogli zjeść posiłek oraz wziąć udział w zabawach na dmuchanym torze przeszkód. Do obejrzenia była również wystawa o cudach Eucharystycznych autorstwa bł. Carlo Acutisa – tegorocznego patrona pielgrzymki.

Postać młodego świętego przybliżył ks. Kamil Wyszyński z archidiecezji warmińskiej.

Na zakończenie przed Najświętszym Sakramentem odmówiono litanię loretańską i zawierzono całą służbę liturgiczną Matce Bożej.

fot. Karolina Błażejczyk