Diecezja Warszawsko-Praska » Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w diecezjalnym seminarium

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w diecezjalnym seminarium

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej uroczyście zainaugurowało nowy rok akademicki. W środę 30 września w kaplicy seminaryjnej Mszy Świętej przewodniczył biskup Jacek Grzybowski. Homilię wygłosił biskup Romuald Kamiński.

Biskup Warszawsko-Praski podkreślał, że seminarium jest miejscem, które przygotowują kleryków do służby Bogu i ludziom.

Po raz 21. rozpoczynamy nowy rok akademicki w tym seminarium, po prawej stronie Wisły. Chcemy wypełnić pragnienia Jezusowe, aby każdy z ludzi, który tutaj idzie w tej ziemskiej pielgrzymce był właściwie zaopatrzony w Słowo Boże, rozumienie prawd Bożych, był zaopatrzony w moce, sakramenty, żeby jego droga była owocna. W tym miejscu, ale także poprzez różnego rodzaju praktyki, alumni – późniejsi kapłani – przygotowują się do tego, aby być sługami Pana Jezusa i myślę, że kiedy rozpoczynają tu swoje formowanie się, każdy z nich, starsi to również pamiętają i noszą w swoim sercu, to starają się, aby pana Jezusa nie zawieść i żeby jak najlepiej wywiązać się wobec naszych sióstr i braci.

– Pan Bóg daje siły, żeby podejmować trudne wyzwania – podkreślił biskup Romuald Kamiński.

Żniwo jest wielkie – mówi ewangelista – a siły nasze małe. Co zatem trzeba czynić, żeby sprostać tym wszystkim zadaniom? Otóż nie idziemy sami. Skoro Pan Jezus nas powołuje i posyła, i tak jest we wszystkich powołaniach, to on zapewnia również swoją asystencję i to jest ta pierwsza prawda, z którą trzeba się oswoić i mądrze ją przyjąć. To znaczy, że Bóg posyła do wielkich zadań ludzi o skromnych siłach, ale jeśli ten mały człowiek zawierzy we wszystkim i przytuli się do Pana Boga jak małe dziecko, to staje się gigantem. Mocen jest, aby dokonywać rzeczy wielkich.

Po Mszy Świętej w auli seminaryjnej odbyła się inmatrykulacja nowych alumnów oraz wykład okolicznościowy pt. “Trudne życiowe wydarzenia – szansą czy zagrożeniem?”, który wygłosiła dr. Hab. Maria Ryś – profesor UKSW z Katedry Psychologii Rozwoju, Wychowania i Rodziny UKSW. Słowo wygłosił również rektor seminarium ks. dr Tomasz Sztajerwald, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina oraz na zakończenie biskup Romuald Kamiński.

Do rozpoczęcia nowego roku formacyjnego klerycy przygotowywali się podczas kilkudniowych rekolekcji.

fot. Karolina Błażejczyk