Diecezja Warszawsko-Praska » I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Przewielebni Kapłani!

Dnia 25 lipca 2021 r. będziemy po raz pierwszy obchodzić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka na czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Pana Jezusa.

Dykasteria ds. świeckich, rodziny i życia przygotowała materiały duszpasterskie, które można pobrać poniżej. Do materiałów dołączono również specjalne Orędzie wystosowane z tej okazji przez papieża Franciszka.

Jak czytamy w dokumencie Dykasterii: Pragniemy w tym miejscu zaproponować również kilka innych sposobów na świętowanie tego Światowego Dnia. Proponujemy zatem: odprawienie w każdej parafii czy też innej wspólnocie kościelnej specjalnej Mszy św. z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych; uczczenie pamięci osób starszych z danej parafii, które odeszły na skutek epidemii Covid-19; poproszenie młodych ludzi o odwiedzenie swoich babć i dziadków, a szczególnie samotnych osób starszych, aby przekazać im przesłanie Ojca Świętego. Oprócz tego, co zaproponowaliśmy, jesteśmy przekonani, że każda wspólnota kościelna w sposób twórczy znajdzie najlepszy sposób obchodzenia tego święta stosownie do swej sytuacji.

Księży Proboszczów proszę o zapoznanie się z dokumentem i wykorzystanie – w tej formie, którą uznają za stosowną dla swoich parafii – zamieszczonych pomocy duszpasterskich.

Ks. Maciej Radzikowski
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego