Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Dożynki diecezjalno-gminno-parafialne – Latowicz 2022

Dożynki diecezjalno-gminno-parafialne – Latowicz 2022

W parafii Świętej Trójcy w Latowiczu odbyły się diecezjalno-gminno-parafialne dożynki, podczas których rolnicy i mieszkańcy składali dziękczynienie za tegoroczne zbiory. W niedzielę, 28 sierpnia, uroczystej Mszy Świętej przewodniczył biskup Romuald Kamiński.


W homilii pasterz diecezji warszawsko-praskiej porównywał znaczenie dziękczynienia składanego poprzez wieńce dożynkowe do dokonań w życiach ludzi.

Kiedy dzisiaj stajemy tutaj w świątyni i przynosimy te piękne wieńce, to jest jeszcze inne odniesienie. Cóż ten wieniec oznacza? On na dzisiaj wyobraża nasze hojne zbiory. W tym wieńcu jest zawarta obfitość darów Bożych, które są dla nas przeznaczone, a my dzisiaj w formie artystycznej przychodzimy, żeby podziękować Bogu i sobie wzajemnie.

Ale ten wieniec, czy ta wiązanka, czy jakieś tego rodzaju dzieło, wyobraża także rzeczy daleko, daleko ważniejsze. Przyjdzie taki moment, że kaznodzieja na pogrzebie, przepraszam, że dzisiaj o tym mówię, nawiąże do czegoś takiego. Bo odejście z tego świata do domu Ojca będzie zakończeniem wielkiego dzieła, tak jak teraz kończy się to dzieło żniw i innych zbiorów, tak kiedyś przyjdzie zakończenie tego wielkiego dzieła, jakim było życie każdego z nas. I na podobieństwo tego wieńca przyjdzie nam, każdemu z nas, iść przed oblicze Ojca, z jakąś można by powiedzieć wiązanką, naręczem, symbolizującym nasze dokonania w życiu. Co się takiego wtedy dzieje? Po pierwsze, nie będzie, nie ma w ogóle takiej sytuacji, żebyśmy mogli powiedzieć: wszystko to jest w moim wydaniu najpiękniejsze, najdoskonalsze. I tak samo jak dzisiaj twórcy tych wieńców dyskretnie mówią: można by jeszcze coś dodać, poprawić. A tym bardziej w naszym życiu. Ogromnie wiele byśmy jeszcze chcieli poprawić, ale nie ma już takiej możliwości.

– Musimy pamiętać, żeby nie zmarnować żadnej chwili naszego życia – podkreślił biskup Romuald Kamiński.

Mówię o tym, bo to jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Z dwóch powodów. Po pierwsze, żebyśmy wiedzieli, że w życiu trzeba się starać. Żeby każdy dzień, każda chwila był przeżyty pięknie i owocnie, bo do tego jesteśmy powołani. Przypominacie sobie, że Pan Jezus wiele razy zwracał uwagę – bylejakość i przeciętność to nie do nas należy, nie do dzieci Bożych. I tu nie chodzi o nasze zdolności, że ktoś jest wybitny, Pan Bóg każdego prowadzi swoją drogą. I stawia mu takie zadania, takie możliwości, że na każdej drodze można to zrealizować.

– Nie zapominajmy także o drugim człowieku – zaapelował biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Chcielibyśmy wszyscy zatęsknić za takim sercem każdego członka wspólnoty, żeby było to serce odpowiedzialne za innych, żeby było pełne delikatności, czułości, odpowiedzialności, takiego autentycznego starania o dobro duchowe, ale także i materialne drugiego człowieka. Zobaczcie kochani, jak się dobrze czujemy, kiedy jest taka dobra atmosfera. Jak nam tego potrzeba!

Po Mszy Świętej odbył się konkurs program kulturalny, podczas którego rozstrzygnął się także konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec.

fot. Adam Biczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży