Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Diecezjalne Spotkanie Rodzin

Diecezjalne Spotkanie Rodzin

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie odbyło się Diecezjalne Spotkanie Rodzin. Spotkanie uroczyście zakończyło Rok Rodziny Amoris Laetitia w diecezji warszawsko-praskiej.

Na placu przy kościele zebrały się rodziny formujące się we wspólnotach działających w diecezji warszawsko-praskiej. Licznymi przedstawicielami byli członkowie Domowego Kościoła oraz Oazy Ruchu Światło-Życie, dla których był to powakacyjny dzień wspólnoty.

Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosił bp Jacek Grzybowski. Biskup pomocniczy, przywołując trudną naukę płynącą z niedzielnej Ewangelii, tłumaczył czym jest dobrze rozumiana i realizowana miłość:

W nakazie nienawiści najbliższych, a nawet samego siebie, dostrzegamy wezwanie do pozytywnego odrzucenia wszelkiej fałszywej miłości, którą żywimy. Nakaz ten to zatem coś więcej niż retoryczna przesada i jest on nie tylko wezwaniem do miłowania Boga na pierwszym miejscu. W pewnym sensie chodzi tu o coś więcej nawet niż o umieszczanie wszelkiej naszej miłości wewnątrz miłości Boga.

Na czym bowiem polega ta fałszywa i przeklęta miłość, którą należy odrzucić? Przybiera ona różne postaci. Zawsze jednak stawia ona jakieś dobro cząstkowe ponad osobę, którą kocham, a przede wszystkim jej zbawienie. Raz ważniejsza od osoby będzie dla mnie jej wygoda, przyjemność, sukces, kiedy indziej to, żeby uchronić ją za wszelką cenę od kłopotów lub cierpień. Miłością fałszywą jest na przykład postawa aprobująca bezkrytycznie wszystko, co czyni ten, którego kocham. Fałsz mojej miłości zwiększa się jeszcze, kiedy spełniam jakieś jego złe oczekiwania. Albo sam ofiaruję się z jakąś złą pomocą.

Biskup Jacek Grzybowski przypomniał, że Chrystus wzywa nas do radykalizmu:

Ile poczętych a nie narodzonych dzieci zginęło wskutek przeklętej życzliwości rodziny, najbliższych, znajomych, którzy solidarnie starali się uwolnić kobietę „od tego kłopotu”. Wyobraźmy sobie ile matek i żon hitlerowców, a dziś żołnierzy rosyjskich, a także innych zbrodniarzy i terrorystów, słucha z bezkrytycznym uwielbieniem opowiadań synów i mężów o swoich dokonaniach i jak potwornie przyczyniało się to do zbrodni następnych. Spróbujmy też zrozumieć, że nieuzasadnione rozgrzeszanie swoich najbliższych z ich ciężkich przewinień obraża ich godność osobistą. Oni przecież nie są zwierzętami, ale ludźmi, a więc zdolni są do odpowiedzialności za swoje czyny. Zdolni są zarówno do skruchy i poprawy, jeśli te czyny były złe.

Podczas spotkania odbyły się 3 równoległe konferencje – dla małżeństw wygłoszona przez Tomasza Zielińskiego, dla młodzieży wygłoszona przez Michała PAX Bukowskiego oraz dla dzieci wygłoszona przez ks. Janusza Stańczuka.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży