Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Bp Grzybowski: Święci wyrośli z mocy świadectwa

Bp Grzybowski: Święci wyrośli z mocy świadectwa

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 16 maja, bp Jacek Grzybowski sprawował Eucharystię w parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej poświęcił ołtarz św. Hieronima, a także Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz błogosławionych – Karoliny Kózkówny i Carlo Acutisa.

Bp Jacek Grzybowski przywołując I czytanie z Dziejów Apostolskich, a także Ewangelię św. Marka przypomniał greckie słowo ‘martyres’, które oznacza świadka.

Świadek ma być tym, który w sądzie, czyli w momencie oficjalnego zeznania, ma zawsze mówić prawdę. Dlatego zarówno św. Łukasz, jak i św. Marek używają greckiego martyres, aby uświadomić czytelnikom i słuchaczom pism, że oto Ci, którzy spotkają Jezusa mają być prawdziwymi, rzetelnymi świadkami.

Jak dodał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej słowo to w ciągu dziejów rozszerzyło swoje znaczenie:

Słowo martyres w pewnym momencie wczesnochrześcijańskiego doświadczenia zaczęło oznaczać tych świadków, którzy mimo cierpienia i mimo śmierci nie wyparli się Jezusa. Zaczęto mówić – to są prawdziwi świadkowie. Stąd słowo martyres zaczęło oznaczać pierwszych męczenników. To są pierwsi świadkowie. Nie świadkowie słowem, tylko świadkowie życiem, a nawet cierpieniem i śmiercią. Oni zaświadczyli o Jezusie, że jest Panem, że jest Mesjaszem i Zbawicielem. Nie ugięli się mocy pogańskiej, gdy był kult Cezara i bóstw pogańskich.

Święci, to Ci którzy trwają zawsze przy Jezusie i bez względu na okoliczności wyznają, że jest On ich jedynym Panem i Zbawicielem:

Świadkowie Jezusa nie kłaniają się i nie oddają chwały fałszywym Bogom, tylko trwają przy prawdzie Jezusa i prawdzie Ewangelii. Tak narodzili się święci. Wyrośli z mocy świadectwa, dlatego kiedy dokonali żywota, na ich kościach w katakumbach odprawiono Eucharystię. Ich kości, czyli to co pozostało po ich męczeństwie, było świadectwem – oto są prawdziwi nasi bohaterowie i ta tradycja jest żywa do dzisiaj.

W wielu ołtarzach konsekrowanych świątyń […] jest ołtarz, którego nie można przesunąć, musi być wmurowany w posadzce świątyni i w wielu ołtarzach są relikwie, bo to są kości świadków. I w Waszym kościele także są relikwie – św. Jana Pawła II, bł. Karoliny Kózkówny, a teraz też bł .Carlo Acutisa. Bo to jest znak, ich ciało które jest ciałem wydanym na świadectwo, dlatego w Kościele ta tradycja przywoływania świadków męczenników, świadków wiary jest tak mocna. To wszystko pochodzi od greckiego słowa martere – będziecie moimi świadkami, idźcie i głoście.

 

 

fot. Karolina Błażejczyk

Relikwie błogosławionego Carlo Acutisa, dzięki życzliwości ks. Dariusza Marczaka, proboszcza parafii św. Hieronima, zostały wypożyczone na najbliższy czas do Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, by Apostoł Młodych odwiedził jak najwięcej parafii naszej Diecezji. Wydział posiada także 14 rollupów z wystawy opracowanej przez bł. Carlo Acutisa.

Księży Proboszczów, którzy chcieliby w swoich parafiach zorganizować nawiedzenie relikwii bł. Carlo Acutisa, a także wypożyczyć rollupy z prezentacją o cudach eucharystycznych prosimy o bezpośredni kontakt z ks. Michałem Dziedzicem, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży (tel. służbowy 512-913-429).

Plan peregrynacji:

  • 8.04 – 25.04 – par. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach
  • 26.04 – 08.05 – Kaplica Szpitala Bródnowskiego
  • 09.05 – 16.05 – par. św. Faustyny w Helenowie
  • 23.05 – 30.05 – par. Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie
  • 03.06 – 06.06 – par. św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim
  • 13.06 – 20-06 – par. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie
  • 05.09 – 11.09 – par. św. Antoniego z Padwy w Ignacowie
  • 12.09 – 19.09 – par. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce
  • 26.09 – 03.10 – par. św. Włodzimierza w Warszawie
  • 10.10 – 16.10 – par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej
  • 31.10 – 06.11 – par. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie
  • 14.11 – 21.11 – par św. Karola Boromeusza w Warszawie
©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży