Diecezja Warszawsko-Praska » Boże Ciało 2023

Boże Ciało 2023

Ulicami warszawskiej Pragi przeszła diecezjalna procesja Bożego Ciała z Katedry Warszawsko-Praskiej do Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Uroczystej Mszy Świętej w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika przewodniczył bp Romuald Kamiński, a homilię przy czwartym ołtarzu procesyjnym wygłosił bp Jacek Grzybowski. Biskup pomocniczy warszawsko-praski mówił, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypomina nam o obecności Boga w każdym momencie naszego życia:

Uroczystość Bożego Ciała ma wymiar społeczny, jest świadectwem wiary, ale także, a może przede wszystkim, uświadomieniem sobie, że Bóg jest ze mną w normalnych, ludzkich, codziennych drogach mojego życia. Bóg jest tam, gdzie ja żyję, gdzie biegnę na autobus czy do pociągu, na tych samych ulicach, na których idę do chorej matki albo spotkać się z ukochaną. Tam, gdzie spotykam sąsiada, bądź tylko tych znanych z widzenia, których twarze skrywają tajemnicę ich wewnętrznego życia.

Biskup Grzybowski dodał, że kwiaty rozsypywane przed Najświętszym Sakramentem, przez najbliższe dni będą przypominać o wspólnej drodze, jaką idzie człowiek i Bóg:

Znakiem tego, że Bóg przeszedł drogami mojej codzienności przez kilka dni będą płatki kwiatów i roślin, które rozsypane były przed Najświętszym Sakramentem. Jeszcze przez jakiś czas będziemy je widzieli na chodnikach i ulicach jako znak, że Bóg tędy przeszedł. Boże Ciało jest zatem świętem człowieka, miasta, dzielnicy, wsi, ulicy, drogi, bo jej przeznaczeniem staję się być drogą Boga do mnie człowieka, do nas ludzi. Wspólną drogą człowieka i Boga.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły Chór Katedralny Musica Sacra oraz Chór Konkatedralny „Kamionek”.

fot. Karolina Błażejczyk