Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Betlejemskie Światło Pokoju 2022 – „Światło dla ciebie”

Betlejemskie Światło Pokoju 2022 – „Światło dla ciebie”

Harcerze przekazali na ręce biskupa Romualda Kamińskiego Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku akcji towarzyszy hasło „Światło dla ciebie”.

Płomień dotarł do Polski 11 grudnia. Od tego czasu harcerze przekazują Światło do domów, parafii, urzędów i różnych instytucji w całej Polsce.

– Służba harcerzy od samego początku jest związana z niesieniem pokoju – podkreślił biskup Romuald Kamiński.

Jak tylko zaczęła się ta droga służby harcerskiej, niezależnie co się działo na świecie i w naszej Ojczyźnie, to harcerze byli tymi, którzy czynili pokój. Pan Jezus w błogosławieństwach powiedział, że osoby, które czynią pokój odziedziczą Królestwo Boże. Tak jest w zamysłach Bożych urządzone, że nie tylko wy korzystacie z tego, ale korzystają także ci, którzy przyjmują waszą posługę i to jest ogromna sprawa. Dziś przychodzi taki czas mobilizacji, mając na uwadze różne zawirowania, jakie pojawiają się w społeczeństwach na całym świecie, to rzeczą absolutnie pożądaną jest, aby tego ducha harcerskiego rozpowszechniać. Wy niesiecie ogromną staranność o to, co jest ewangelizowaniem. To ma inną formę, ale cel jest ten sam – żeby pokój Chrystusowy zdobył ludzkie serca i zapanował na całym świecie.

Kiedy byliście rok temu to nikt nie zdawał sobie sprawy, że 12 miesięcy później te Betlejemskie Światło będzie miało zupełnie inną wymowę. Myślę tutaj o toczącej się wojnie. Poprzez obecność bardzo dużej liczby naszych sióstr i braci z Ukrainy nas to również dotyka i bardzo to przeżywamy. Każdy z nas, który zawierza Panu Jezusowi i w Nim upatruje pokoju, niech błaga Boga o pokój.

Za te wszystkie wasze starania, piękne i godne, dziękujemy i życzymy samych pomyślnych dni. Bożego błogosławieństwa!

W imieniu harcerzy głos zabrał harcmistrz Piotr Piskorski, komendant Hufca ZHP Warszawa-Praga-Południe.

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam, ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło Światło dla ciebie”. To Płomień dla każdej osoby – Światło prawdy o Jezusie. Dziś potrzeba jak nigdy odważnych i rozsądnych ludzi, aby ogień wojny zastępowali Światłem Pokoju. Jednak przesłaniem szczególnym jest przekazywanie tego Światła kolejnym osobom. Warto jest się nim dzielić. Warto pamiętać, że wartości, które ze sobą niesie, takie jak wiara, nadzieja, miłość podobnie jak Światło – gdy się nim dzielimy, mnożą się. Dlatego należy strzec Światła jak najcenniejszego skarbu i pomnażać, aby nadzieja na pokój wypełniała serca milionów ludzi na całym świecie. Czuwaj!

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów.

fot. Karolina Błażejczyk

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży