Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Abp Salvatore Pennacchio: aby daru pokoju nie zabrakło nam i całemu światu

Abp Salvatore Pennacchio: aby daru pokoju nie zabrakło nam i całemu światu

– Niech z naszych serc wznosi się modlitwa wdzięczności za wolność i błaganie, aby daru pokoju nie zabrakło nam i całemu światu – powiedział dziś w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie arcybiskup Salvatore Pennacchio. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył uroczystej Eucharystii z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 30-lecia ustanowienia diecezji warszawsko-praskiej.


Mszę Świętą koncelebrował biskup Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski.

W homilii arcybiskup Salvatore Pennacchio przypominał postać arcybiskup Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Polsce.

…jako przedstawiciel Ojca Świętego Benedykta Piętnastego chciał być z ludem, z wiernymi stolicy, z Polakami. Brał udział w spontanicznych modlitwach w kościołach, towarzyszył ludziom w mieście i poza nim, modlił się za chorych, rannych i poległych.
Jeden z kapelanów tak wspominał trzynasty dzień sierpnia tysiąc dziewięćset dwudziestego roku: „Nuncjusz papieski w chwilach najcięższych walk o stolicę naszą / osobiście przybył do Radzymina, a nawet i poza Radzymin, bo aż do pierwszych linij naszej piechoty. […]. Zachęcał do wytrwania i kazał wierzyć w zwycięstwo, a kilkakrotnie błogosławił krzyżem”. […]

Przypominam tę historię także dlatego, że w tym roku brzmi ona inaczej niż w poprzednich latach. Kilka miesięcy temu, dwudziestego czwartego lutego w godzinach porannych rozpoczęła się wojna na Ukrainie i my wszyscy zrozumieliśmy, że dar pokój nie jest nam dany raz na zawsze.

Nuncjusz apostolski dziękował za pomoc, którą okazują Polacy w obliczu wojny na Ukrainie.

Gromadzimy się dzisiaj w tym pięknym sanktuarium w Wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Maryja, która z pośpiechem poszła do Elżbiety, została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Ta, która z pośpiechem czyniła dobro, jest dziś w niebie, by wstawiać się za nami, by wypraszać nam łaski, by wspierać nas na drodze wiary i pokoju. Maryja, Łaskawa Pani, Strażniczka Polski chce nas dziś ochronić przed niepokojem, przed zalewem niewiary, bezmyślności i grzechu, które zewsząd przychodzą do Ojczyzny bohaterów spod Radzymina.

Maryja uczy nas, że trzeba zawsze pozostać człowiekiem. Pokazuje nam, że nade wszystko ważny jest bliźni. Ona spieszy do Elżbiety, by po ludzku być z nią, pomóc, pocieszyć. Wy, Polacy, z tej pomocy, w obliczu wojny na Ukrainie, zdaliście i zdajecie niełatwy egzamin, wyciągając pomocną dłoń do uchodźców. W imieniu Ojca Świętego Franciszka dziękuję i proszę, abyście nie ustawali w czynieniu dobra.

– Prośmy Maryję o pokój dla całego świata – zaapelował arcybiskup Salvatore Pennacchio.

Maryja Wniebowzięta, Królowa Polski zachęca nas, aby zło dobrem zwyciężać. Tylko pójście tą trudną i długą drogą doprowadzi nas do zwycięstwa. Tylko w ten sposób wychowamy do dobra młodych ludzi, tylko w ten sposób zagwarantujemy przyszłym pokoleniom pokój.

Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas okazją do ponownego zawierzenia wszystkich Maryi. Niech z naszych serc wznosi się modlitwa wdzięczności za wolność i błaganie, aby daru pokoju nie zabrakło nam i całemu światu. Matko Boża Łaskawa, Matko Zwycięska, módl się za nami!

Po Mszy Świętej arcybiskup Salvatore Pennacchio poświęcił pierwszą z kapliczek różańcowych, które powstają na terenie parafii.

Oprawę muzyczną podczas uroczystości zapewnił Reprezentacyjny Artystyczny Zespół Wojska Polskiego.

Dwa lata temu z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą przy powstającym w Radzyminie Sanktuarium św. Jana Pawła II stanęła figura Matki Bożej Łaskawej. Pomnik ma trzy metry wysokości. Została umiejscowiona na ośmiometrowym postumencie. Autorami figury są profesorowie Akademii Sztuk Pięknych Maciej Aleksandrowicz i Grzegorz Witek.

15 sierpnia uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbędą się na cmentarzach w Ossowie i Radzyminie.

fot. Marcin Tafejko

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży