Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży

Diecezja Warszawsko-Praska » Abp Galbas: Jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny

Abp Galbas: Jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny

W Niedzielę Słowa Bożego w parafii św. ojca Pio na Gocławiu Mszy Świętej przewodniczył abp Adrian Galbas SAC. Arcybiskup koadiutor katowicki odwiedził naszą diecezję z okazji trwających prac Synodu o synodalności.

W homilii wskazując na fundamentalny wymiar Bożego Słowa w życiu wiary arcybiskup podkreślił, że rolą Kościoła jest bycie świadkiem i sługą Słowa, a członkowie wspólnoty Kościoła są za siebie wzajemnie odpowiedzialni:

Jeśli Kościół nie jest świadkiem i sługą Słowa – jest niepotrzebny. Wszystkie działania charytatywne, edukacyjne, kulturotwórcze, obecność Kościoła w mediach jest bez sensu, jeśli Kościół nie byłby sługą i świadkiem Słowa. Chciałbym bardzo żebyście za każdym razem, gdy zobaczycie, że Twój brat, obojętnie gdzie ten brat stoi, jakie ma ubrania i funkcje, i nie jest świadkiem i sługą Słowa, byście mu to powiedzieli – martwię się o ciebie, bo osłabiasz Kościół. Ale byście umieli też powiedzieć – dziękuję Ci, że twoim świadectwem i twoją służebnością wobec Słowa budujesz moją wiarę.

W homilii abp Galbas poruszył również sprawy związane z Synodem o synodalności. Hierarcha zaapelował o wykonanie trzech kroków.

Pierwszy jest spojrzeniem na dany przez Ojca Świętego czas, jako na szansę, a nie zagrożenie, czy problem:

Przestańmy obdarzać Synod i samego Ojca Świętego nieufnością. Popatrzmy na niego, nie jak na jakąś przeszkodę, ale prawdziwą szansę dla nas. Szansę, która ma nas wszystkich odnowić poprzez to, że się spotkamy i porozmawiamy o tym, kim jesteśmy.

Drugim krokiem, do którego każdy jest zaproszony jest dialog i dzielenie się swoimi odczuciami przy uszanowaniu zdania innych osób:

Tak to może być w Synodzie, że ja słyszę coś innego i się tym dziele i ty słyszysz coś innego i się tym dzielisz, ale to nie znaczy, że przez kogoś Duch Święty przemawia, a przez kogoś nie. W tym samym czasie może przez nas oboje, po to żeby zainicjować w nas, we mnie, proces zmian, nawrócenia. To jest Synod, wspólna droga – nie wspólna katapulta. Kroczek za kroczkiem, razem.

Trzecim krokiem ku synodalności jest wg abpa Galbasa indywidualne wyjście do tych, którzy aktualnie znajdują się poza wspólnotą Kościoła, tak by ich głos również był usłyszany.

Spróbujmy indywidualnie, pojedynczo – powiedz mi ty, którego nie ma ani w pierwszej, ani w ostatniej, ani w żadnej ławce kościelnej, także twoje zdanie jest ważne. Może czujesz się odepchnięty, upokorzony, odrzucony, ale twoje zdanie jest ważne, powiedz.

Po Mszy Świętej arcybiskup Adrian Galbas wziął udział w spotkaniu poświęconemu sprawom Synodu.

W diecezji warszawsko-praskiej w Synod o synodalności włączyć można się poprzez ankietę synodalną. Więcej o sposobach wypełnienia ankiety oraz vademecum synodu można znaleźć tutaj.

fot. Biuro Prasowe/Mateusz Rzewuski

©copyright - Diecezja Warszawsko-Praska
Strona główna Znajdź Mszę Świętą Dla dziennikarzy Dla księży