Pop Oratorium Totus Tuus - koncert ku czci św. Jana Pawła II

10 października 2021
kościół Matki Bożej Królowej Polski
ul. Czerska 21, Otwock-Kresy

Pop Oratorium Totus Tuus to słowno-muzyczne dzieło, napisane na cześć papieża św. Jana Pawła II. Składa się z 15 songów/pieśni i piosenek. Scala je komentarz z cytatów z listów, encyklik i przemówień papieskich. Ich treść skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Oratorium, napisane w 2021 roku, ukazuje postać św. Jana Pawła II jako człowieka przyjaznego każdemu, obrońcę godności życia ludzkiego i pielgrzyma pokoju w świecie. Opisując go jako Polaka podkreśla jego patriotyzm: miłość do Ojczyzny-Polski i szacunek do jej dziedzictwa.

Pop Oratorium wykonają dzieci, młodzież i dorośli przy akompaniamencie powiększonej, 28-osobowej orkiestry kameralnej Sinfonia Nova z Warszawy, pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego. Całość trwa około 1,5 godziny (ok. 70 minut muzyki i ok. 20 minut komentarza). Charakter aranżacji utworów został napisany w różnych stylach muzycznych, począwszy do klasycznego, poprzez gospel, soul, pop-rock po country, aby odbiorcom przybliżyć Papieża i klimat jego nauki.

Samo słowo oratorium (tłum. modlitwa, rozważanie, kontemplacja) na ogół kojarzyło się z klasyczną formą muzyczną. Było to dzieło, które poprzez samą muzykę opowiadało o kimś lub o czymś. Od słuchaczy wymagało wielkiej wyobraźni i wrażliwości muzycznej.

Pop Oratorium Totus Tuus napisane zostało w duchu nowoczesnym. Jest łatwiejsze w odbiorze i zrozumieniu jego przesłania. Do słuchaczy oprócz muzyki docierają także słowa śpiewane, połączone doskonałym komentarzem. Tak więc może być ono skierowane nie tylko do koneserów muzyki, ale także do przeciętnych słuchaczy, w różnym wieku i o różnym stopniu wyobraźni muzycznej.

Pop Oratorium Totus Tuus skomponował ks. prałat Jan Śmigasiewicz, w przeszłości wieloletni duszpasterz dzieci i młodzieży, a obecnie proboszcz Parafii MB Królowej Polski w Otwocku. Gratulujemy!

Serdecznie zapraszamy!
Dod. Joanna Solak 1.10.2021 o 14.31