Wspomnienie św. Floriana - patrona strażaków (retransmisja, foto)
4 maja 2021 roku, Katedra św. Floriana

We wspomnienie św. Floriana Męczennika – patrona zawodów wiążących się z ogniem – w Katedrze Warszawsko-Praskiej została odprawiona Msza Święta w intencji Strażaków. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

W homilii pasterz diecezji warszawsko-praskiej mówił o wyjątkowej misji, jaką dla każdego człowieka przygotował Bóg.

Kiedy poznamy, że jesteśmy kimś wyjątkowym i wcale to nie ma nic z pychy, ale poznajemy rzeczywistą naszą wielkość wypływającą z Boga, który mówi, że jesteśmy Jego dziećmi, że w każdym z nas jest odwzorowany Bóg i że wszystko cokolwiek nas otacza jest ze względu na nas. To powinniśmy w sobie rozwijać, zachować i wtedy człowiek może powiedzieć: moje życie jest sensowne.

Święty Florian uczy nas zrozumienia i podążania drogą wyznaczoną przez Pana Boga – dodał biskup Romuald Kamiński.

Święty Florian dzisiaj po raz któryś chce nam powiedzieć – siostry i bracia, chce samym sobą zaświadczyć, że najważniejszym wydarzeniem w życiu to jest poznać Boga, Jego umiłować i żyć według Jego Ewangelii, czyli według Słowa, nauki. Tak, to prawda, to nie jest proste, ale drodzy moi, kiedy człowiek stara się zrozumieć na czym polega istota życia, to prędzej, czy później trafi na taką drogę i będzie mógł powiedzieć, najpierw sobie, a potem innym, że nie ma innej drogi, nie ma czegoś sensowniejszego od tego, jak rozpoznać Boga, który pokazuje również kim ja jestem. On również pokazuje mi jakie jest pragnienie w stosunku do mojej osoby, czyli to co nazywamy naszym powołaniem.

Święty Florian jest również współpatronem diecezji warszawsko-praskiej.

Zdjęcia z uroczystości można znaleźć tutaj.

4 maja 2021 roku o godzinie 8:00 w Bazylice Katedralnej diecezji warszawsko-praskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji strażaków oraz ich rodzin z okazji wspomnienia św. Floriana, który jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy czy piekarzy.

W związku z trwającą epidemią uroczystość odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego z ograniczoną liczbą uczestników.

W Mszy Świętej strażaków będzie reprezentowała kadra kierownicza Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z Zarządu Głównego ZOSP RP i Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP woj. mazowieckiego.

Diecezja warszawsko-praska umożliwi strażakom PSP oraz druhom OSP śledzenie transmisji z nabożeństwa na kanale SalveNET.

Dod. Jakub Troszyński 3.05.2021 o 23.47, akt. 4.05.2021 o 18.06