Maryjo, okaż się nam Matką - czytanki majowe
maj 2021 roku

Wielebni Księża,

Przygotowując się do beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, chcemy miesiąc maj uczynić nie tylko czasem odkrywania życia i nauczania Prymasa Tysiąclecia, lecz także głębszego przylgnięcia do Maryi, o której sam prymas mówił: Wszystko postawiłem na Maryję.

Nasz ordynariusz - bp Romuald Kamiński - zachęca do skorzystania z pomocy duszpasterskiej: książki z rozważaniami o Kościele Maryjo, okaż się nam Matką autorstwa Anny Rastawickiej z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, bliskiej współpracowniczki prymasa. W treści teologiczne zostały wplecione fragmenty listów pasterskich, homilii i przemówień kardynała Wyszyńskiego, dzięki czemu możemy przypomnieć jego spuściznę.

Nieraz ludzie mówią: Występuję z Kościoła. Cóż z tego, kiedy Kościół z ciebie nie wystąpił, chociaż ty z niego wystąpiłeś! To złudzenie, że człowiek może wystąpić z Kościoła, tak jak przełożyć nogę przez próg. Nie można wyjść z Kościoła, opuścić Kościół, bo Kościół jest nierozłącznie związany z moją osobowością, która przez chrzest niesie w sobie Ojca, Syna i Ducha Świętego [...] wszędzie noszę ze sobą - Kościół, i to powszechny. Dlaczego? Ponieważ wszystko, co Kościół w istocie swej posiada, jest we mnie (fragment z rozważań).

Książka jest już wyłożona w materiałach dekanalnych w Kurii i można ją bezpłatnie odebrać. Zwracam się z serdeczną prośbą, aby Księża Dziekani przekazali publikację odpowiednio wcześniej do wszystkich parafii dekanatu.

Ks. Maciej Radzikowski
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego