Śp. Hubert Jerzy Kaczmarski
Zmarł 28 grudnia 2020 roku, pogrzeb 8 stycznia 2021 roku

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska zawiadamia:

W poniedziałek, 28 grudnia 2020 roku,
w wieku 69 lat,

zmarł

ś. † p.
Hubert Jerzy Kaczmarski

Mieszkał w Parafii Bożego Ciała na Kamionku.

Był dziennikarzem akredytowanym w Biurze Prasowy Stolicy Apostolskiej w Rzymie, rzecznikiem prasowym ATK i UKSW, rzecznikiem UKSW ds. kontaktów z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.

Starszy wykładowca na Wydziale Teologicznym ATK i UKSW, także lektor jęz. łacińskiego; obszarem jego badań była episkopologia.

Autor książek (m. in. Poczet Prymasów Polski, Fatima a Papieże, Kochać i być kochanym) oraz blisko 200 artykułów popularnonaukowych i publicystycznych.

Znawca historii Warszawy, diecezji warszawsko-praskiej, Kamionka. W tym zakresie jest współautorem monografii  O parafii i konkatedrze na Kamionku; redagował monografie: Maria vincit. Dwudziestopięciolecie posługi pasterskiej Księdza Biskupa Zbigniewa Józefa Kraszewskiego oraz Ks. bp Zbigniew Józef Kraszewski, Maryja zwycięża. Także w tej dziedzinie publikował liczne artykuły popularne i naukowe.

Wyróżniony: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1986), Medalem Złotym za długoletnią służbę (2009), wielokrotnie nagradzany nagrodami rektorskimi. Od 1974 roku związany z Polskim Towarzystwem Filologicznym. Był członkiem grupy inicjatywnej dla powstania Towarzystwa Uniwersyteckiego Fides et Ratio (2004) i sekretarzem Zarządu FeR od 2005 roku.

Od ponad 50 lat był ministrantem. Należał do grupy pierwszych w Polsce 54 świeckich lektorów, uroczyście promowanych 15 maja 1969 roku przez bpa Bronisława Dąbrowskiego w kościele św. Krzyża w Warszawie. Od 1971 roku świecki ceremoniarz.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się
8 stycznia 2021 roku,
w Parafii Bożego Ciała – konkatedrze MB Zwycięskiej
(ul. Grochowska 365, Warszawa).

Msza Święta pogrzebowa
zostanie odprawiona o godzinie 11.00.

Po niej nastąpi złożenie ciała Zmarłego w grobie rodzinnym
na cmentarzu w Marysinie Wawerskim.

Polecamy śp. Huberta Jerzego Kaczmarskiego Opatrzności Bożej,
prosimy o modlitwę w jego intencji.

Dod. Joanna Solak 29.12.2020 o 13.40, akt. 30.12.2020 o 11.18