Poświęcenie świątyni św. Jana Pawła II w Radzyminie (retransmisja)
30 maja 2021 roku, ul. Słowackiego 58

„To ma być miejsce skąd będą wychodzić ludzie święci, którzy podobają się Bogu i są fundamentem społeczeństwa”. Bp Romuald Kamiński poświęcił Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Msza Św. sprawowana była w Uroczystość Najświętszej Trójcy. Jak mówił w kazaniu ordynariusz warszawsko-praski, można powiedzieć, że to imieniny samego Boga.

– Życzymy naszemu Ojcu, aby to, co jest Jego pragnieniem stawało się rzeczywistością. A co jest Jego pragnieniem? „Świętymi bądźcie, bo i ja jestem Święty”. Bogu na tym zależy – zaznaczył duchowny.

Bp Kamiński dodał, że świątynia jest jednym z elementów, który ma służyć człowiekowi, aby właściwie umiał spotkać się z Bogiem.

– Świątynię budujemy, aby Jezus Zbawiciel zamieszkał pośród nas. A my – tak, jak mówi św. Paweł na innym miejscu – czy jemy czy pijemy, czy cokolwiek innego czynimy, powinniśmy wszystko podporządkowywać Panu Bogu, aby Jezus był w centrum każdego naszego działa i przeżywania. Tak, abyśmy sami znaleźli się otuleni prze Jego miłość i miłosierdzie. To ma być miejsce skąd będą wychodzić ludzie święci, którzy podobają się Bogu i są fundamentem społeczeństwa – mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Mszę Św. poprzedził koncert „Ziarna miłości, najpiękniejsze pieśni eucharystyczne i maryjne” w wykonaniu Emilii Ruty i Bogusława Morki. Akompaniował Mariusz Dubrawski.

Źródło: Radio Warszawa/Agata Pniewska

Kustosz Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Radzyminie
serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą,
podczas której ks. bp Romuald Kamiński,
dokona poświęcenia kościoła parafialnego.

Msza Święta sprawowana będzie 30 maja,
w Uroczystość Najświętszej Trójcy,
o godzinie 13.00 i będzie zwieńczeniem
wizytacji kanonicznej parafii.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy i dziękczynienia Bogu za życie i pontyfikat wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II.

W komunikacie liturgicznym dotyczącym obrzędów związanych z budową nowej świątyni, wydanym dla Diecezji Warszawsko-Praskiej 22 lutego 2012 roku czytamy:

II. Obrzęd związany z oddaniem świątyni do sprawowania kultu
  • 9. „Jeżeli kościół powstaje jako budynek przeznaczony wyłącznie i na stałe do gromadzenia się Ludu Bożego i sprawowania liturgii, staje się domem Bożym; dlatego wypada poświęcić go Bogu w uroczystym obrzędzie, stosownie do starożytnego zwyczaju Kościoła. Jeśli zaś nie poświęca się go, winien być przynajmniej pobłogosławiony.” (CB nr 880).
  • 10. Tak więc z oddaniem nowego kościoła dla sprawowania w nim służby Bożej związane są także dwa obrzędy. Najważniejszym jest obrzęd poświęcenia kościoła, zwany dawniej konsekracją. Wcześniej jednak może mieć miejsce obrzęd błogosławieństwa kościoła.
    W naszych warunkach tak jest najczęściej. Po wybudowaniu kościoła, kiedy gmach jest jeszcze w stanie surowym i na zgodne z planami urządzenie wnętrza potrzeba kilku lat, należy świątynię pobłogosławić; zwłaszcza, jeżeli ze względu na potrzeby duszpasterskie już ma być w niej sprawowana liturgia. Poświęcenie (dawniej: konsekrację) odkładamy na czas, kiedy dzieło zostanie ukończone.
  • 11. Tak, jak nie należy sprawować służby Bożej w budowanym kościele, zanim nie zostanie on pobłogosławiony przez biskupa, tak nie należy sprawować Mszy Świętej na ołtarzu (nawet przenośnym), którego biskup nie poświęcił ani nie pobłogosławił
    (por. CB nr 938 i 988).
  • 12. Dobrze, jeśli podczas obrzędu błogosławieństwa kościoła ma miejsce otwarcie tabernakulum, w którym od tego dnia będzie przechowywany na stałe Najświętszy Sakrament.
  • 13. Obrzęd błogosławieństwa kościoła stosuje się także do błogosławienia innych budynków sakralnych, takich jak oratoria, kaplice i miejsca, które ze względu na szczególne okoliczności tylko czasowo przeznaczone są do kultu Bożego
    (por. CB nr 970).
Dod. Joanna Solak 21.10.2020 o 13.24, akt. 31.05.2021 o 9.11