Odpust i pobłogosławienie świątyni w Radzyminie - UROCZYSTOŚĆ ODWOŁANA
24 października 2020 roku, ul. Słowackiego 58

UROCZYSTOŚĆ ZOSTAŁA ODWOŁANA
ze względu na sytuację pandemiczną.

Kustosz Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Radzyminie
serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą odpustową,
ku czci świętego Jana Pawła II.

Eucharystii przewodniczyć będzie ks. bp Romuald Kamiński,
który dokona również pobłogosławienia kościoła parafialnego.

Msza Święta sprawowana będzie 24 października, w sobotę,
o godzinie 11.00 i będzie zwieńczeniem
Misji Świętych, które odbywają się w parafii.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy i dziękczynienia Bogu za życie i pontyfikat wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II.

Obrzęd pobłogosławienia świątyni jest aktem uroczystego wejścia do nowo wybudowanego kościoła. Od tego momentu w murach świątyni będą sprawowane sakramenty święte.

W komunikacie liturgicznym dotyczącym obrzędów związanych z budową nowej świątyni, wydanym dla Diecezji Warszawsko-Praskiej 22 lutego 2012 roku czytamy:

II. Obrzęd związany z oddaniem świątyni do sprawowania kultu
  • 9. „Jeżeli kościół powstaje jako budynek przeznaczony wyłącznie i na stałe do gromadzenia się Ludu Bożego i sprawowania liturgii, staje się domem Bożym; dlatego wypada poświęcić go Bogu w uroczystym obrzędzie, stosownie do starożytnego zwyczaju Kościoła. Jeśli zaś nie poświęca się go, winien być przynajmniej pobłogosławiony.” (CB nr 880).
  • 10. Tak więc z oddaniem nowego kościoła dla sprawowania w nim służby Bożej związane
    są także dwa obrzędy. Najważniejszym jest obrzęd poświęcenia kościoła, zwany dawniej konsekracją. Wcześniej jednak może mieć miejsce obrzęd błogosławieństwa kościoła.
    W naszych warunkach tak jest najczęściej. Po wybudowaniu kościoła, kiedy gmach jest jeszcze w stanie surowym i na zgodne z planami urządzenie wnętrza potrzeba kilku lat, należy świątynię pobłogosławić; zwłaszcza, jeżeli ze względu na potrzeby duszpasterskie już ma być w niej sprawowana liturgia. Poświęcenie (dawniej: konsekrację) odkładamy na czas, kiedy dzieło zostanie ukończone.
  • 11. Tak, jak nie należy sprawować służby Bożej w budowanym kościele, zanim nie zostanie on pobłogosławiony przez biskupa, tak nie należy sprawować Mszy Świętej na ołtarzu (nawet przenośnym), którego biskup nie poświęcił ani nie pobłogosławił
    (por. CB nr 938 i 988).
  • 12. Dobrze, jeśli podczas obrzędu błogosławieństwa kościoła ma miejsce otwarcie tabernakulum, w którym od tego dnia będzie przechowywany na stałe Najświętszy Sakrament.
  • 13. Obrzęd błogosławieństwa kościoła stosuje się także do błogosławienia innych budynków sakralnych, takich jak oratoria, kaplice i miejsca, które ze względu na szczególne okoliczności tylko czasowo przeznaczone są do kultu Bożego
    (por. CB nr 970).
Dod. Joanna Solak 21.10.2020 o 13.24, akt. 21.10.2020 o 18.44